2026-05-14 16:22:00

Átadták a Nők a Tudományban Kiválósági Díjat a Magyar Tudományos Akadémián

Május 11-én került sor a Nők a Tudományban Kiválósági Díj átadására a Magyar Tudományos Akadémia épületében. A díj kiemelt célja, hogy láthatóbbá tegye a női kutatók szerepvállalását a STEM-területeken, vagyis a matematika, a természettudományok, technológia, illetve a mérnöki tudományok területén, valamint egyúttal ösztönözze a fiatal lányokat tudományos pálya választására. A Nők a Tudományban (NaTE) Egyesület által alapított elismerést immár tizenharmadik alkalommal ítélték oda olyan fiatal kutatónőknek, akik tudományos szakterületükön nyújtott teljesítményükkel és mentori szerepvállalásukkal kiemelkedő eredményeket értek el.

A Kiválósági Díj fővédnökei Bogyay Katalin, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság (UMNB), a Magyar ENSZ Társaság elnöke, valamint a Women4Diplomacy International alapítóelnöke és Charaf Hassan, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora. A díj kiírása és átadása az UMNB és a BME védnöksége mellett valósul meg.

Az ünnepélyes díjátadón beszédet mondott Bogyay Katalin képviseletében Czippán Katalin, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Környezeti Fenntarthatósági Intézetének oktatója és a Kék Bolygó Alapítvány szakértője, illetve Varga István, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Stratégiai rektorhelyettese. Beszédében Czippán Katalin felhívta a figyelmet a nők alulreprezentáltságára a tudományos területeken, és hangsúlyozta a női kutatók elismerésének példaképformáló erejét a fiatal lányok számára: fontos, hogy a következő generáció valóban elérhető és vonzó életpályaként tekintsen a tudományos hivatásra. „A nők jelenléte a tudományban elsősorban nem esélyegyenlőségi kérdés, hanem a tudományos eredmények minőségének, a kutatások relevanciájának és társadalmi hasznosságának egyik feltétele” – fogalmazott.

 Czippán Katalin
 

A műszaki tudományok kategóriájának díjazottja Sugár Viktória építész, az Óbudai Egyetem fenntarthatóságért és kiemelt fejlesztésekért felelős rektorhelyettese volt. Sugár Viktória tudományos munkásságának középpontjában az épületek fenntarthatósági és klímavédelmi szempontok szerinti megújítása szerepel, különös tekintettel a lakóépületekre.

A fizikai és csillagászati tudományok, valamint űrkutatás kategóriájában Fröhlich Georginát, az Országos Onkológiai Intézet Sugárterápiás Központ sugárfizikusát, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karának egyetemi docensét díjazták. Fröhlich Georgina a beteg gyermekek sugárkezelési folyamatainak szakmai optimalizálása során és tudományos munkája mellett hangsúlyt helyez a gyerekek mentális megsegítésére is. E kezdeményezés részeként fényfestéssel, illetve LEGO-makett tervezésével igyekszik megkönnyíteni páciensei számára az ellátás nehézségeit.

A tudományos munkát segítő, kutatói tevékenységet támogató szakembereknek járó díjat Lengyel Katalin, a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet szakasszisztense kapta, több mint 40 éves munkásságáért, az elektronmikroszkópos technikák, illetve a szövettani módszerek területén szerzett átfogó tudásáért, és a jövő kutatógenerációinak oktatásáért.

Ezúton is gratulálunk az idei díjazottaknak!

 A díjazottak: Sugár Viktória, Lengyel Katalin és Fröhlich Georgina
 

A fotókat Józan Judit készítette.

Hírek

A víz világhete a VM és az UMNB fotópályázatán

A víz világhete a VM és az UMNB fotópályázatán

19/09/2022

A Varázslatos Magyarországgal meghirdetett közös fotópályázatunk augusztusi fordulója a víz világhetéhez (augusztus 23. - szeptember 1.) kapcsolódott. A legszebb alkotást, egyben cikkünk kiemelt fotóját Palcsek István küldte be Alföldi táj “sarki fénnyel” és “hegyekkel” címmel. A fénykép a Körös–Maros Nemzeti Parkban készült.

Írni-olvasni tudás nemzetközi napja, 2022.

Írni-olvasni tudás nemzetközi napja, 2022.

6/09/2022

1967 óta minden évben szeptember 8-án tartják az írni-olvasni tudás nemzetközi napját. A nemzetközi nap megünneplésének célja, hogy felhívják az emberek figyelmét arra, milyen nagy fontossággal bír az írni-olvasni tudás az emberi jogok és méltóság ügyében, valamint hogy előmozdítsák az írni -olvasni tudás terjesztését egy írástudóbb és fenntarthatóbb társadalom felé. 

Az elért eredmények ellenére az írástudással kapcsolatos kihívások továbbra is fennállnak, mivel világszerte továbbra is legalább 771 millió fiatal és felnőtt nem rendelkezik alapvető írás-olvasási készségekkel.

Küzdelmünk a szárazság és az elsivatagosodás ellen

Küzdelmünk a szárazság és az elsivatagosodás ellen

10/08/2022

A Varázslatos Magyarországgal meghirdetett közös fotópályázatunk júliusi fordulója a szárazság és az elsivatagosodás elleni harc nemzetközi napjához (június 17.) kapcsolódott. A legszebb alkotást, egyben cikkünk kiemelt fotóját Palcsek István készítette Életben maradni címmel.

Az augusztusi forduló témáját a közelgő Víz világhete (augusztus 23. - szeptember 1.) adja, melyről írásunkban bővebb információk olvashatóak.

A környezetvédelmi világnap megihlette a fotósokat

A környezetvédelmi világnap megihlette a fotósokat

2/08/2022

Az Egyesült Nemzetek Szervezete június 5-öt a környezetvédelem világnapjává (World Environment Day) nyilvánította 1972-ben. A világnap célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a környezet védelmének és egészségének fontosságára, amely az egész világon hatással van az emberek jólétére és a gazdasági fejlődésre is. Lehetőséget nyújt továbbá arra is, hogy hangsúlyozzuk az egyének, vállalatok és közösségek számára a környezetvédelem fontosságát.