Kreatív Városok Hálózata
Az UNESCO 2004-ben azzal a céllal hozta létre a Kreatív Városok Hálózatát, hogy erősítse a városokkal való és a városok közötti együttműködést, elismerve a kreativitást a fenntartható fejlődés egyik stratégiai tényezőjeként gazdasági, társadalmi, kulturális és környezeti szempontból egyaránt.
A városok és egyéb emberi települések befogadóvá, biztonságossá, ellenállóképessé és fenntarthatóvá tétele
Az UNESCO Kreatív Város cím elnyerésével járó, a városok fejlődését és nemzetközi elismertségét elősegítő lehetőségek és kötelezettségek:
Előnyök:
- Egy nemzetközi platformhoz való csatlakozás lehetősége:
Az UNESCO által fenntartott hálózat garantálja, hogy csak olyan városok szerepelnek benne, amelyek a kultúrát és a kreatív iparágakat a városfejlesztésük középpontjába helyezik. Ez biztosítja a magas színvonalat és a közös célokat a hálózat tagjai között.
- Szakmai tudás megosztása és ismertség növelése:
A hálózaton keresztül lehetőség nyílik szakmai tapasztalatok cseréjére, valamint arra, hogy a város nemzetközi ismertségre tegyen szert. Emellett más, hasonló célokkal rendelkező városoktól szerezhetnek hasznos tapasztalatokat a helyi fejlesztésekhez.
- Az UNESCO Kreatív Város cím használata:
A cím használata jelentős előnyt jelenthet a városmarketingben, a nemzetközi megjelenésben, valamint pályázatokra való jelentkezés során. Ez a minősítés kiemeli az adott várost a nemzetközi mezőnyben, és erősíti a város imázsát mind hazai, mind nemzetközi szinten.
Kötelezettségek:
- Kapcsolattartó kijelölése vagy létrehozása:
Az önkormányzaton belül, vagy egy háttérintézmény keretében létre kell hozni egy kapcsolattartói pozíciót, aki az UNESCO-val és az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottsággal való levelezést és ügyintézést végzi. A kapcsolattartónak elengedhetetlen az angol vagy francia nyelvtudás, valamint bizonyos szintű szakmai tapasztalat hasonló hálózatok kezelésében. Ez a feladat kb. egy negyed / egy harmad állást jelent, és természetesen elláthatja már alkalmazásban lévő munkatárs is.
- Részvétel a hálózat működésében:
A hálózaton belüli munka tematikus klaszterekben zajlik. Ez magában foglalja a tapasztalatok megosztását és a közös projektekben való részvételt, nemcsak a klaszterben, hanem a hálózat más városaival is. Már a pályázat részeként (5. pont) meg kell adni olya tervezett aktivitásokat helyi és nemzetközi szinten (más kreatív városokkal együtt), melyek az UNESCO Kreatív Városok Hálózat céljait mozdítják elő.
- Éves konferencián való részvétel:
A hálózat működéséhez hozzátartozik, hogy a polgármesternek és egy szakmai munkatársnak (lehetőleg a kapcsolattartónak) évente részt kell vennie az UNESCO Kreatív Városok éves konferenciáján. Ezt az eseményt mindig más országban és más kontinensen rendezik, személyes jelenléttel.
- Jelentés az UNESCO párizsi titkárságának 4 évente
- Információ nyújtása a párizsi UNESCO titkárságnak és az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságnak a tagsággal járó tevékenységekről, esetleges személyi változásokról.
- Az UNESCO által küldött információk terjesztése a város kommunikációs csatornáin keresztül (honlap, hírlevél, közösségi média).
- Budapest (design, 2015)
- Veszprém (zene, 2019)
A hálózatba jelentkezni kívánó város pályázatát közvetlenül az UNESCO párizsi központja felé nyújtja be, amelyhez csatolni kell az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságának ajánlólevelét is. Az ajánlólevél kiállítására a pályázati anyag Bizottságunk által történő véleményezése után kerülhet sor. Az aktuális pályázati felhívásról - a magyarországi pályázatokra vonatkozó pontos feltételekkel együtt - tájékoztatást nyújtunk honlapunkon.