2017-03-26 09:47:00

Kreatív Városok Hálózata

Az UNESCO 2004-ben azzal a céllal hozta létre a Kreatív Városok Hálózatát, hogy erősítse a városokkal való és a városok közötti együttműködést, elismerve a kreativitást a fenntartható fejlődés egyik stratégiai tényezőjeként gazdasági, társadalmi, kulturális és környezeti szempontból egyaránt.

A program nyolc kreativitási területe: az építészet, az irodalom, a filmművészet, a zene, a design, a népművészetek, a médiaművészetek és a gasztronómia. A hálózat tagjai elkötelezettek aziránt, hogy megosszák egymással jó gyakorlataikat, illetve erősítsék a kultúra és kreativitás szerepét a mindennapi életben és elősegítsék szerepvállalását a városfejlesztési tervekben is.
 
 
A hálózat tagjainak együttműködése egy közös célt szolgál: a kultúrát és a kreativitást a városfejlesztési tervek középpontjába helyezik, hogy a városokat biztonságossá, ellenállóvá, befogadóvá, fenntarthatóvá és jövőállóvá tegyék, összhangban a Világunk átalakítása: Fenntartható Fejlődési Keretrendszer 2030 (Transforming Our World: The 2030 Agenda for Sustainable Development) című dokumentumban lefektetett fenntartható fejlődési célokkal, különös tekintettel a városokat érintő 11. célra:
 
A városok és egyéb emberi települések befogadóvá, biztonságossá, ellenállóképessé és fenntarthatóvá tétele
 
A hálózat tehát kiemeli a városok központi szerepét a fenntartható fejlődésben, hangsúlyozva a helyi dimenzió fontosságát a folyamatban, s mindezt összhangba állítja az UNESCO prioritásaival a kultúra területén.
 
Az UNESCO 2022. szeptemberi a kulturális politikákkal és fenntartható fejlődéssel foglalkozó világkonferenciája által elfogadott MONDIACULT 2022 nyilatkozatot figyelembe véve – amely megerősítette, hogy a kultúra „globális közjó” – a hálózat elkötelezett amellett, hogy támogassa a kultúrának a 2030 utáni fenntartható fejlődési menetrendbe önálló célként való integrálását, amelyet beemelt a 2024. évi Kreatív Városok Hálózata konferencián jóváhagyott Braga-i Nyilatkozatba is.
 

Az UNESCO Kreatív Város cím elnyerésével járó, a városok fejlődését és nemzetközi elismertségét elősegítő lehetőségek és kötelezettségek:

 

Előnyök:

 

  • Egy nemzetközi platformhoz való csatlakozás lehetősége:

Az UNESCO által fenntartott hálózat garantálja, hogy csak olyan városok szerepelnek benne, amelyek a kultúrát és a kreatív iparágakat a városfejlesztésük középpontjába helyezik. Ez biztosítja a magas színvonalat és a közös célokat a hálózat tagjai között.

 

  • Szakmai tudás megosztása és ismertség növelése:

A hálózaton keresztül lehetőség nyílik szakmai tapasztalatok cseréjére, valamint arra, hogy a város nemzetközi ismertségre tegyen szert. Emellett más, hasonló célokkal rendelkező városoktól szerezhetnek hasznos tapasztalatokat a helyi fejlesztésekhez.

 

  • Az UNESCO Kreatív Város cím használata:

A cím használata jelentős előnyt jelenthet a városmarketingben, a nemzetközi megjelenésben, valamint pályázatokra való jelentkezés során. Ez a minősítés kiemeli az adott várost a nemzetközi mezőnyben, és erősíti a város imázsát mind hazai, mind nemzetközi szinten.

 

Kötelezettségek:

 

  • Kapcsolattartó kijelölése vagy létrehozása:

Az önkormányzaton belül, vagy egy háttérintézmény keretében létre kell hozni egy kapcsolattartói pozíciót, aki az UNESCO-val és az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottsággal való levelezést és ügyintézést végzi. A kapcsolattartónak elengedhetetlen az angol vagy francia nyelvtudás, valamint bizonyos szintű szakmai tapasztalat hasonló hálózatok kezelésében. Ez a feladat kb. egy negyed / egy harmad állást jelent, és természetesen elláthatja már alkalmazásban lévő munkatárs is.

 

  • Részvétel a hálózat működésében:

A hálózaton belüli munka tematikus klaszterekben zajlik. Ez magában foglalja a tapasztalatok megosztását és a közös projektekben való részvételt, nemcsak a klaszterben, hanem a hálózat más városaival is. Már a pályázat részeként (5. pont) meg kell adni olya tervezett aktivitásokat helyi és nemzetközi szinten (más kreatív városokkal együtt), melyek az UNESCO Kreatív Városok Hálózat céljait mozdítják elő.

 

  • Éves konferencián való részvétel:

A hálózat működéséhez hozzátartozik, hogy a polgármesternek és egy szakmai munkatársnak (lehetőleg a kapcsolattartónak) évente részt kell vennie az UNESCO Kreatív Városok éves konferenciáján. Ezt az eseményt mindig más országban és más kontinensen rendezik, személyes jelenléttel.

 

  • Jelentés az UNESCO párizsi titkárságának 4 évente

 

  • Információ nyújtása a párizsi UNESCO titkárságnak és az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságnak a tagsággal járó tevékenységekről, esetleges személyi változásokról.

 

  • Az UNESCO által küldött információk terjesztése a város kommunikációs csatornáin keresztül (honlap, hírlevél, közösségi média).

 

Az UNESCO Kreatív Város cím és hálózati tagság se közvetlen pénzügyi támogatással, se tagdíjjal nem jár.

 

 
 
Az UNESCO Kreatív Városok Hálózata magyarországi tagjai:
  • Budapest (design, 2015)
  • Veszprém (zene, 2019)
 
 
 
A hálózatba jelentkezni kívánó város pályázatát közvetlenül az UNESCO párizsi központja felé nyújtja be, amelyhez csatolni kell az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságának ajánlólevelét is. Az ajánlólevél kiállítására a pályázati anyag Bizottságunk által történő véleményezése után kerülhet sor. Az aktuális pályázati felhívásról -  a magyarországi pályázatokra vonatkozó pontos feltételekkel együtt - tájékoztatást nyújtunk honlapunkon. 
 
 
 
A Kreatív Városok Hálózatáról további információk itt érhetőek el. 
 

Kapcsolódó kiadvány:

 
 
 
 
 
Az UNESCO a fenntartható városokért (UNESCO for Sustainable Cities): 
UNESCO-városok Platformja 
 
Napjainkban az emberek több, mint fele – 3,9 milliárd ember – él városokban. 2050-re a városok további 2,5 milliárd embernek adnak majd otthont, ezáltal a világ lakosságának közel 70%-a városi lesz. Az UNESCO elkötelezett amellett, hogy – építve az oktatás, tudományok, kultúra, kommunikáció és fejlesztés területén szerzett hosszútávú normatív és operatív tapasztalataira – politikai tanácsadás, technikai segítségnyújtás és kapacitásépítés révén erősítse a városok fenntarthatóságát. Köszönhetően az UNESCO szektorai közötti multidiszciplináris együttműködésnek, valamint az egész világot lefedő széles szakértői hálózatának, az UNESCO az Új városi program (New Urban Agenda) és a Világunk átalakítása: A fenntartható fejlődés 2030-ig megvalósítandó programja (Transforming our World: the 2030 Agenda for Sustainable Development) hatékony végrehajtásának vezetőjévé vált.
 
Az egyes UNESCO városhálózatokat az UNESCO-városok Platformja (UNESCO Cities Platform) tömöríti.
 
További információk: 
 
 

Hírek

Pályázati felhívás az UNESCO Kreatív Városok Hálózatába való jelentkezésre

31/10/2024

HATÁRIDŐ-HOSSZABBÍTÁS! A pályázati kiírás értelmében tagállamonként két város nyújthat be jelentkezést két különböző kategóriában. A hálózatba jelentkezni kívánó város a pályázatát közvetlenül nyújtja be az UNESCO párizsi központja felé az erre a célra létrehozott online platformon keresztül 2025. március 3-ig, amelyhez csatolni kell az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság (UMNB) ajánlólevelét is. Az ajánlólevél kiállítására a pályázati anyag Bizottságunk által történő értékelése alapján kerülhet sor.

A pályázatok UMNB részére történő benyújtásának határideje: 2025. január 17.

Jelentkezés az UNESCO Kreatív Városok Hálózatába

22/03/2023

Az UNESCO 2004-ben azzal a céllal hozta létre a Kreatív Városok Hálózatát, hogy erősítse a nemzetközi együttműködést a világ azon városai között, amelyek a kultúrát és a kreativitást a fenntartható fejlődés stratégiai tényezőiként ismerik el gazdasági, társadalmi, kulturális és környezeti szempontból egyaránt. A program hét kreativitási területet foglal magába: az irodalom, a filmművészet, a zene, a design, a népművészetek, a médiaművészetek és a gasztronómia.

A városok közvetlenül az UNESCO párizsi központja felé nyújtják be pályázatukat, amelyhez csatolni kell az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság (UMNB) ajánlólevelét is. Az UMNB 2023. május 31-ig várja a jelentkezni kívánó városok pályázati dokumentációját.

Jelentkezés az UNESCO Kreatív Városok Hálózatába

16/03/2021

A Kreatív Városok Hálózatának hét kategóriája: az irodalom, a filmművészet, a zene, a design, a népművészetek, a médiaművészetek és a gasztronómia. A városok közvetlenül az UNESCO párizsi központja felé nyújtják be pályázatukat, amelyhez csatolni kell az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság (továbbiakban: UMNB) ajánlólevelét is. Az UMNB 2021. május 31-ig várja a jelentkezni kívánó városok pályázati dokumentációját.

Veszprém bekerült az UNESCO Kreatív Városok Hálózatába, zene kategóriában

4/11/2019

Veszprém bekerült az UNESCO Kreatív Városok Hálózatába, zene kategóriában, az UNESCO főigazgatója döntése értelmében. A hálózat jelenleg 180 várost foglal magába 72 országból, a program hét kreativitási területén, ezek az irodalom, a filmművészet, a zene, a design, a népművészetek, a médiaművészetek és a gasztronómia.

Budapest 2015-ben lett tagja az UNESCO Kreatív Városok Hálózatának design kategóriában, ezzel eddig egyedüli magyar városként szerepelt a listán, így Budapesthez csatlakozott most Veszprém zene kategóriában, a hálózat második magyar tagjaként.