2026-05-14 16:22:00

Átadták a Nők a Tudományban Kiválósági Díjat a Magyar Tudományos Akadémián

Május 11-én került sor a Nők a Tudományban Kiválósági Díj átadására a Magyar Tudományos Akadémia épületében. A díj kiemelt célja, hogy láthatóbbá tegye a női kutatók szerepvállalását a STEM-területeken, vagyis a matematika, a természettudományok, technológia, illetve a mérnöki tudományok területén, valamint egyúttal ösztönözze a fiatal lányokat tudományos pálya választására. A Nők a Tudományban (NaTE) Egyesület által alapított elismerést immár tizenharmadik alkalommal ítélték oda olyan fiatal kutatónőknek, akik tudományos szakterületükön nyújtott teljesítményükkel és mentori szerepvállalásukkal kiemelkedő eredményeket értek el.

A Kiválósági Díj fővédnökei Bogyay Katalin, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság (UMNB), a Magyar ENSZ Társaság elnöke, valamint a Women4Diplomacy International alapítóelnöke és Charaf Hassan, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora. A díj kiírása és átadása az UMNB és a BME védnöksége mellett valósul meg.

Az ünnepélyes díjátadón beszédet mondott Bogyay Katalin képviseletében Czippán Katalin, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Környezeti Fenntarthatósági Intézetének oktatója és a Kék Bolygó Alapítvány szakértője, illetve Varga István, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Stratégiai rektorhelyettese. Beszédében Czippán Katalin felhívta a figyelmet a nők alulreprezentáltságára a tudományos területeken, és hangsúlyozta a női kutatók elismerésének példaképformáló erejét a fiatal lányok számára: fontos, hogy a következő generáció valóban elérhető és vonzó életpályaként tekintsen a tudományos hivatásra. „A nők jelenléte a tudományban elsősorban nem esélyegyenlőségi kérdés, hanem a tudományos eredmények minőségének, a kutatások relevanciájának és társadalmi hasznosságának egyik feltétele” – fogalmazott.

 Czippán Katalin
 

A műszaki tudományok kategóriájának díjazottja Sugár Viktória építész, az Óbudai Egyetem fenntarthatóságért és kiemelt fejlesztésekért felelős rektorhelyettese volt. Sugár Viktória tudományos munkásságának középpontjában az épületek fenntarthatósági és klímavédelmi szempontok szerinti megújítása szerepel, különös tekintettel a lakóépületekre.

A fizikai és csillagászati tudományok, valamint űrkutatás kategóriájában Fröhlich Georginát, az Országos Onkológiai Intézet Sugárterápiás Központ sugárfizikusát, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karának egyetemi docensét díjazták. Fröhlich Georgina a beteg gyermekek sugárkezelési folyamatainak szakmai optimalizálása során és tudományos munkája mellett hangsúlyt helyez a gyerekek mentális megsegítésére is. E kezdeményezés részeként fényfestéssel, illetve LEGO-makett tervezésével igyekszik megkönnyíteni páciensei számára az ellátás nehézségeit.

A tudományos munkát segítő, kutatói tevékenységet támogató szakembereknek járó díjat Lengyel Katalin, a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet szakasszisztense kapta, több mint 40 éves munkásságáért, az elektronmikroszkópos technikák, illetve a szövettani módszerek területén szerzett átfogó tudásáért, és a jövő kutatógenerációinak oktatásáért.

Ezúton is gratulálunk az idei díjazottaknak!

 A díjazottak: Sugár Viktória, Lengyel Katalin és Fröhlich Georgina
 

A fotókat Józan Judit készítette.

Hírek

Október 27. Az audiovizuális örökség világnapja

26/10/2022

A világnap az UNESCO Általános Konferenciájának 21. ülésszakán (1980) elfogadott, a mozgóképek védelméről és megőrzéséről szóló ajánláshoz kapcsolódik. A jeles nap lehetőséget nyújt arra, hogy felhívja az emberek figyelmét az audiovizuális örökség megőrzésének fontosságára és a sürgős cselekvés szükségességére.

30 éves az UNESCO Világemlékezet Programja

26/10/2022

Az UNESCO 2022. október 27 – november 5. között ünnepli a Világemlékezet Program létrehozásának 30. évfordulóját. Az évfordulós programsorozat szorosan összekapcsolódik majd az audiovizuális örökség világnapjának ünneplésével. Az idei év központi tematikája: „Your Window to the World: Enlisting documentary heritage to promote inclusive, just and peaceful societies". 

A béke nemzetközi napja a VM és az UMNB fotópályázatán

A béke nemzetközi napja a VM és az UMNB fotópályázatán

15/10/2022

A Varázslatos Magyarországgal meghirdetett közös fotópályázatunk szeptemberi fordulója a béke nemzetközi napjához kapcsolódott. A legszebb alkotást, egyben cikkünk kiemelt fotóját Ambrus Tímea készítette Béke, szeretet, harmónia címmel. A fénykép a Kiskunsági Nemzeti Park területén készült.

Az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság védnökségével meghirdetett fotópályázatot minden hónapban egy-egy jeles nap témájára írja ki a Varázslatos Magyarország. A 2022-es pályázati év 2022. április 6-tól 2022. december 20-ig tart. A képeket minden hónap 1-jétől (0:01-től) lehet feltölteni az adott hónap 20-ig (23:59-ig). 

A katasztrófakockázat csökkentésének nemzetközi napja

12/10/2022

A természeti és technológiai veszélyek okozta katasztrófák évente emberek millióit érintik világszerte, de hatásuk nagy része proaktív intézkedésekkel és tervezéssel csökkenthető. A katasztrófák csökkentésének nemzetközi napja (International Day for Disaster Reduction), amelyet minden év október 13-án tartanak, azt ünnepeljük, hogy az emberek és a közösségek szerte a világon hogyan csökkentik a katasztrófáknak való kitettségüket.