2022-10-05 09:17:00

Pedagógusok világnapja, 2022. október 5.

"Az oktatás átalakítása a pedagógusokkal kezdődik" az idei mottója az UNESCO által 1994 óta minden év október ötödikén ünnepelt pedagógusok világnapjának. 

Az UNESCO által 2022. október 5-7-ére szervezett események a döntéshozók és minden érintett merész fellépését szorgalmazzák a tanárok támogatására és az oktatás jövőjének alakításában játszott kritikus szerepük elismerésére. 
 
A háromnapos ünnepségen kerül sor az UNESCO-Hamdan díj átadó ünnepségére, valamint különböző szakmai eseményekre. A rendezvények célja bemutatni,  hogy az első lépés a rugalmasabb, ellenállóképesebb oktatási rendszerek felé a tanárok tisztességes munkakörülményeinek és szakmai fejlődési lehetőségeinek biztosítása, valamint szakmai státuszuk elismerése.
 
Az október 5-i dátum a tanárok státuszának meghatározása szempontjából hatalmas előrelépést jelentő 1966-os ILO/UNESCO ajánlás aláírásának állít emléket, amely többek között a tanárok jogait és felelősségét határozta meg, és amelyben nemzetközi sztenderdek kialakítását kezdeményezték a tanárképzésre, a pedagógusok továbbképzésére, és a tanárok alkalmazására is. 
 
A pedagógusok világnapja alkalmából az UNESCO párizsi központjában zajló eseményeket online is lehet követni: 
 
 

 

Hírek

Konzultáció a nyílt tudomány monitoringjáról

11/07/2024

A nyílt tudomány monitoringjára irányuló folyamatos erőfeszítések részeként az UNESCO globális konzultáció keretében kéri fel az összes régiót és valamennyi érintettet, hogy tegyenek észrevételeket és szóljanak hozzá a nyílt tudomány monitoringjának alapelveiről szóló tervezethez.

A konzultáció 2024. november 30-án zárul.

Környezetvédelmi világnap (június 5.)

Környezetvédelmi világnap (június 5.)

5/06/2024

Az Egyesült Nemzetek Szervezete június 5-öt a környezetvédelem világnapjává (World Environment Day) nyilvánította 1972-ben. A világnap célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a környezet védelmének és egészségének fontosságára, amely az egész világon hatással van az emberek jólétére és a gazdasági fejlődésre is.

Az idei esztendő központi témája a földterületek helyreállítása, az elsivatagosodás és a szárazságtűrő képesség (“land restoration, desertification, and drought resilience”). A szlogen: „A mi földünk. A mi jövőnk. Mi vagyunk a helyreállítás generációja (#GenerationRestoration)".