Szellemi Kulturális Örökség Szakbizottság - Archív
Az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság 2012-től a17/2012. (II. 16.) Korm. rendelet alapján végezte tevékenységét. A Bizottság tevékenységét hét szakbizottságban fejtette ki, ezek egyike volt a Szellemi Kulturális Örökség Szakbizottság.
Az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság Szellemi Kulturális Örökség Szakbizottsága a 2006. évi XXXVIII. törvénnyel kihirdetett, az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete Alkotmánya VII. cikkében foglalt szellemi kulturális örökségi célok megvalósításával összefüggő tanácsadói feladatokat ellátó szerv.
Elnök:
Dr. Csonka-Takács Eszter
Titkárság:
Szabadtéri Néprajzi Múzeum Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóság
E-mail: szko@skanzen.hu
- Emlékeztető a Szellemi Kulturális Örökség Szakbizottság 2018. augusztus 28-i alakuló üléséről
- Emlékeztető a Szellemi Kulturális Örökség Szakbizottság 2019. szeptember 3-i üléséről
- Emlékeztető a Szellemi Kulturális Örökség Szakbizottság 2020. szeptember 2-i üléséről
- A Szellemi Kulturális Örökség Szakbizottság elfogadott ügyrendje
2010 – Határon túli magyar szellemi kulturális örökség találkozó
2011 – Tudatos Örökségvédő Közösségek Köre Mohácson
2014 – Szellemi Kulturális Örökség 10 éve – Konferencia
2014 – Megragadni a megfoghatatlant – Vándorkiállítás
2016 – Szakmai konferencia európai szakemberek részvételével
2019 – Kontinenseken átívelő hidak az emberiség szellemi kulturális örökség megőrzéséért –
Hazánk nemzetközi szerepvállalása jelentős a szellemi kulturális örökség megőrzésének megvalósításában: Magyarországot az elsők között választották be az „alapokat lefektető”, a működési irányelveket pontosító Kormányközi Bizottságba, amelynek Magyarország 2006-2010. között, majd 2014-től 2018-ig ismételten tagja volt.
1998 óta az európai Kulturális Örökség Napjai rendezvénysorozat magyaroroszági megnyitójára minden év szeptember harmadik hétvégéjén kerül sor, amely 2010-ben egészült ki a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékre felkerülő új közösségek ünnepélyes kihirdetésével. Az ezt követő hétvégén az újonnan felvett örökségekkel együtt a nemzeti jegyzék valamennyi közössége bemutatkozik, melynek helyszínét minden évben más magyaroroszági város biztosítja. A rendezvény segíti a közösségek közötti együttműködést és tapasztalatcserét, az érdeklődők pedig együtt táncolhatnak a közösségekkel, felpróbálhatják a színes viseletdarabokat, a busómaszkot, kipróbálhatják a kalocsai pingálást, a matyó hímzést, a mezőtúri korongozást, belekóstolhatnak a karcagiak különleges birkapörköltjébe.