2017-03-26 09:45:00

UNESCO Globális Geoparkok

A geoparkok alapvető célja a földtudományi sokféleség (geodiverzitás) védelme, a földtudományi örökség bemutatása (geoturizmus), az értékközpontúságra és fenntarthatóságra irányuló szemléletformálás, ezen belül is kiemelten a földtani örökség értékének és jelentőségének tudatosítása a helyben élők körében.

Az UNESCO földtudományi részlege 1997-ben hirdette meg geopark koncepcióját, majd 2000-ben négy európai terület létrehozta az Európai Geoparkok Hálózatát (EGN), mely 2001-ben együttműködési megállapodást kötött az UNESCO-val. 

2004-ben 17 európai és 8 kínai geopark a Globális Geopark Hálózat (GGN) megalapításáról döntött, amely a kezdetektől fogva az UNESCO támogatásával valósult meg. 2014 szeptemberében a GGN hivatalos UNESCO partnerré vált.

Az UNESCO és a Globális Geopark Hálózat között meglévő  együttműködés hivatalos UNESCO programmá való emeléséről szóló dokumentum szerepelt az UNESCO Általános Konferenciája 38. ülésszakának napirendjén. 2015. november 17-én a szervezet tagállamai jóváhagyták egy új „elnevezés”, az UNESCO Globális Geoparkok megjelölés használatát. Mindez a Nemzetközi Földtudományi- és Geopark Program (IGGP) részeként történt, amelynek egyik alappillérét az UNESCO Globális Geoparkok alkotják.
 
 
 

A Nemzetközi Földtudományi és Geopark Program statútuma itt érhető el. További információk a párizsi UNESCO-központ weboldalán olvashatóak.

 

Hazai vonatkozások:

 

A Geopark Magyar Nemzeti Bizottság az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságról szóló 299/2021. (VI. 1.) Kormányrendelet alapján az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság (UMNB) állandó szakbizottságaként működik. 

A 299/2021. (VI. 1.) Korm. rendelet hatályba lépését megelőzően a MAB MNB az UMNB-ról szóló korábbi, 17/2012. (II. 16.) Korm. rendelet szerint működő Természettudományi Szakbizottság védnökségével végezte tevékenységét. 

Tagjai a geoparkok és a geoparkok területe által érintett nemzeti park igazgatóságok képviselői, valamint az IGGP hazai végrehajtásában érintett szakterületeknek – a Geopark MNB elnöke által felkért – szakértői.

Elnök: Balczó Bertalan, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára

Titkár: Tar Gyula

 

További információk: 

https://termeszetvedelem.hu/geoparkokkal-kapcsolatos-tevekenysegeink/ 

https://termeszetvedelem.hu/geoparkok-magyarorszagon/ 

 

Magyarországon jelenleg három UNESCO Globális Geopark létezik:

  • Bakony-Balaton UNESCO Globális Geopark
  • Novohrad-Nógrád UNESCO Globális Geopark (Szlovákiával közös)
  • Bükk-vidék UNESCO Globális Geopark

 

Bakony–Balaton UNESCO Globális Geopark

 

Fotó: Egri Csaba
 
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság által alapított és fenntartott, 3244 négyzetkilométer kiterjedésű Bakony–Balaton UNESCO Geopark 2012 óta tagja a nemzetközi geopark hálózatnak, 2015-től pedig UNESCO Globális Geoparknak számít. A 151 települést magában foglaló terület földtudományi értékekben, a 440 millió éve zajló földtani és felszínformáló folyamatok emlékeiben (bazaltvulkanizmus tanúhegyei, kőtengerek, felszíni és felszín alatti karsztos formakincs, ősmaradványokban gazdag rétegsorok stb.), történelmi, kulturális értékekben (középkori várak, a népi és szakrális építészet, illetve az évezredes borkultúra emlékei) és változatos élőhelyekben egyaránt kiemelkedően gazdag.

 

Elérhetőségek:

Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság

Bakony–Balaton Geopark Csoport

8229 Csopak, Kossuth u. 16.

Honlap: www.geopark.hu

E-mail: info@geopark.hu

 

Novohrad-Nógrád UNESCO Globális Geopark

 

Fotó: Drexler Szilárd
 

A Novohrad-Nógrád UNESCO Globális Geopark egyike a világ jelenlegi négy, határon átnyúló UNESCO Globális Geoparkjának. A szlovák-magyar geoparkot alulról jövő kezdeményezés hívta életre. 2010 óta a Globális Geoparkok Hálózatának tagja, 2015-től pedig UNESCO Globális Geoparknak számít. 30 millió éves ősi világát határok nélküliségben őrzi és gazdag palóc örökségét ápolja.

Elérhetőségek:

Magyarországon:

Novohrad-Nógrád Geopark Nonprofit Kft.

Székhely és cím: 3100 Salgótarján, Eresztvényi út 6.

telefon: +36 32 423 303 ; e-mail: info@nngeopark.eu 

Honlap: https://www.nogradgeopark.eu 

 

Szlovákiában:

Z.p.o Geopark Novohrad-Nógrád

986 01 Fiľakovo, Podhradská ul. 14.

Telefon: +421 917 646 551

Honlap: https://www.nogradgeopark.eu

 

Bükk-vidék UNESCO Globális Geopark

 

A Bükki kövek vonulatának nyugati mészkőszirtje
(Fotó: Bükki Nemzeti Park Igazgatóság)
 
 

A 2017-ben, négy bükk-vidéki település (Borsodnádasd, Felsőtárkány Répáshuta és Szomolya) kezdeményezésére, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság koordinálásában létrejött, 2817 km2 kiterjedésű Bükk-vidék Geopark 109 település közigazgatási területére terjed ki.

Geoparkunk az ország egyik legösszetettebb földtani kifejlődésű területét fedi le, magába foglalva a gyűrt, redős, takarós kifejlődésű Upponyi-hegységet és Bükköt is. Az Upponyi-hegységben tárulnak fel azok a legidősebb kőzetek is, melyek a földtani óidőből, a késő ordovícium időszakából maradtak ránk. A Bükk alaphegységi kőzetei csaknem 150 millió évig tartó szinte folyamatos üledékképződés során keletkeztek. Nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő jelentőségű a Bálvány északi oldalában a perm-triász határt bemutató földtani feltárás, amely a perm végi nagy kihalás földtörténeti eseményét rögzíti.

A Bükk hazánknak barlangokban leggazdagabb karsztvidéke, ahol a föld mélye több mint 1150 barlangot rejt, amelyekből számos kiemelkedő régészeti és őslénytani jelentőségű. A karsztos formakincsek mellett vulkáni kőzetek is megjelennek a Bükkalján, miocén korú, heves vulkáni kitörések emlékeit őrizve.

A Bükk 958 méteres csúcsmagasságával (Istállós-kő) Magyarország második legmagasabb hegysége, bár fennsíkjának átlagmagassága meghaladja a Mátráét.

A geopark a földtudományi értékek vonzerején túl ökológiai, régészeti, néprajzi, történelmi, kulturális és gasztronómiai értékekre támaszkodva törekszik a térség fejlődését szolgálni a fenntartható geoturizmuson keresztül.

Elérhetőségek:

3304 Eger, Sánc utca 6.

Pf.: 116

E-mail: kapcsolat@bnpi.hu 

             bukkvidekgeopark@bnpi.hu 

Honlap: www.bukkvidekgeopark.com 

 

Hírek

A Bükk-vidék Geopark elnyerte az UNESCO Globális Geopark címet

A Bükk-vidék Geopark elnyerte az UNESCO Globális Geopark címet

28/03/2024

Az UNESCO Végrehajtó Tanácsának jelenleg is zajló 219. ülésszakának tegnapi napján tizennyolc új helyszín felvételét hagyták jóvá az UNESCO Globális Geoparkok Hálózatába. Az új helyszínek között van Magyarországról a Bükk-vidék UNESCO Globális Geopark is. A hálózatba felvett további geoparkok Brazíliában, Kínában, Horvátországban, Dániában, Finnországban. Franciaországban, Görögországban, Lengyelországban, Portugáliában és Spanyolországban helyezkednek el. Mindemellett egy új, határon átnyúló geopark is található a most felvett helyszínek között, amely Belgium és Hollandia közös felterjesztése volt.

A hálózat immár 213 geoparkból áll 48 országban.