Kommunikációs és Információs Szakbizottság - Archív
Az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság 2012-től a17/2012. (II. 16.) Korm. rendelet alapján végezte tevékenységét. A Bizottság tevékenységét hét szakbizottságban fejtette ki, ezek egyike volt a Kommunikációs és Információs Szakbizottság.
Az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság Kommunikációs és Információs Szakbizottsága a 2009. évi XXXII. törvénnyel kihirdetett, az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete Alkotmánya VII. cikkében foglalt kommunikációs és információs célok megvalósításával összefüggő tanácsadói feladatokat ellátó szerv.
Elnök:
Szakbizottsági ülések:
- Emlékeztető a Kommunikációs és Információs Szakbizottság 2019. január 24-i alakuló üléséről
- Jegyzőkönyv a Kommunikációs és Információs Szakbizottság és Kulturális Szakbizottság 2020. október 22-i összevont üléséről
- A Kommunikációs és Információs Szakbizottság elfogadott ügyrendje
A szakbizottság 2013 óta működik együtt a Szegedi Információtörténeti Műhely (minden év októberében tartott) konferenciáinak megszervezésében, támogatva eredményeik közzétételét is.
Honlapunkon az alábbi konferenciák absztraktköteteit és programdokumentumait tesszük közzé:
- 2013 Az orvoslás információtörténetéhez
- 2014 Az első világháború információtörténetéhez (program, előadás-kivonatok)
- 2015 A fény információtörténetéhez (program)
- 2016 Az információs nézőpont szerepe és lehetőségei a vallás, a vallási eszmék és az egyházak történetének kutatásában
- 2017 Ár/információ és az információ ára – egy sajátos jelenség-páros történeti útjáról
- 2018 Hálózat, információ, történelem
- 2019 A fordítás kultúrhistóriája információtörténeti nézőpontból
- 2020 A lista mámora, avagy az adatkultúra története (nyilvántartások, jegyzékek, kimutatások). Az információgyűjtéstől a felhasználásig (program, absztraktkötet)
A 2001-ben létrehozott program célja, hogy lehetőséget biztosítson a tudásalapú társadalmak érintett szereplői számára az információhoz és tudáshoz való hozzáférést érintő politikákról és cselekvési irányvonalakról szóló nemzetközi párbeszédben való részvételre. A program tervezését és megvalósítását egy kormányközi tanács (Intergovernmental Council for IFAP) irányítja, melynek 22 tagját az UNESCO Általános Konferenciája választja meg.
Hazánk 2005-2009 között tagja volt a tanácsnak, a tisztséget Z. Karvalics László töltötte be. A tagságot követően a kiváló személyes kapcsolatainak köszönhetően a Kommunikációs és Információs Szakbizottság kiváló szakmai kapcsolatokat épített ki a program fő szereplőivel.
Magyarországot a 2017-2021-es időszakra ismét megválasztották a kormányközi tanács tagjának. A tagságot ismét Z. Karvalics László tölti be. A kormányközi tagság kezdetétől Z. Karvalics László tagja lett a testület Bureau-jának is 2020-ig. A Bureau-tagság idején létrehozott Információmegőrzés Munkacsoport vezetését jelenleg is ellátja.