2026-05-14 16:22:00

Átadták a Nők a Tudományban Kiválósági Díjat a Magyar Tudományos Akadémián

Május 11-én került sor a Nők a Tudományban Kiválósági Díj átadására a Magyar Tudományos Akadémia épületében. A díj kiemelt célja, hogy láthatóbbá tegye a női kutatók szerepvállalását a STEM-területeken, vagyis a matematika, a természettudományok, technológia, illetve a mérnöki tudományok területén, valamint egyúttal ösztönözze a fiatal lányokat tudományos pálya választására. A Nők a Tudományban (NaTE) Egyesület által alapított elismerést immár tizenharmadik alkalommal ítélték oda olyan fiatal kutatónőknek, akik tudományos szakterületükön nyújtott teljesítményükkel és mentori szerepvállalásukkal kiemelkedő eredményeket értek el.

A Kiválósági Díj fővédnökei Bogyay Katalin, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság (UMNB), a Magyar ENSZ Társaság elnöke, valamint a Women4Diplomacy International alapítóelnöke és Charaf Hassan, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora. A díj kiírása és átadása az UMNB és a BME védnöksége mellett valósul meg.

Az ünnepélyes díjátadón beszédet mondott Bogyay Katalin képviseletében Czippán Katalin, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Környezeti Fenntarthatósági Intézetének oktatója és a Kék Bolygó Alapítvány szakértője, illetve Varga István, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Stratégiai rektorhelyettese. Beszédében Czippán Katalin felhívta a figyelmet a nők alulreprezentáltságára a tudományos területeken, és hangsúlyozta a női kutatók elismerésének példaképformáló erejét a fiatal lányok számára: fontos, hogy a következő generáció valóban elérhető és vonzó életpályaként tekintsen a tudományos hivatásra. „A nők jelenléte a tudományban elsősorban nem esélyegyenlőségi kérdés, hanem a tudományos eredmények minőségének, a kutatások relevanciájának és társadalmi hasznosságának egyik feltétele” – fogalmazott.

 Czippán Katalin
 

A műszaki tudományok kategóriájának díjazottja Sugár Viktória építész, az Óbudai Egyetem fenntarthatóságért és kiemelt fejlesztésekért felelős rektorhelyettese volt. Sugár Viktória tudományos munkásságának középpontjában az épületek fenntarthatósági és klímavédelmi szempontok szerinti megújítása szerepel, különös tekintettel a lakóépületekre.

A fizikai és csillagászati tudományok, valamint űrkutatás kategóriájában Fröhlich Georginát, az Országos Onkológiai Intézet Sugárterápiás Központ sugárfizikusát, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karának egyetemi docensét díjazták. Fröhlich Georgina a beteg gyermekek sugárkezelési folyamatainak szakmai optimalizálása során és tudományos munkája mellett hangsúlyt helyez a gyerekek mentális megsegítésére is. E kezdeményezés részeként fényfestéssel, illetve LEGO-makett tervezésével igyekszik megkönnyíteni páciensei számára az ellátás nehézségeit.

A tudományos munkát segítő, kutatói tevékenységet támogató szakembereknek járó díjat Lengyel Katalin, a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet szakasszisztense kapta, több mint 40 éves munkásságáért, az elektronmikroszkópos technikák, illetve a szövettani módszerek területén szerzett átfogó tudásáért, és a jövő kutatógenerációinak oktatásáért.

Ezúton is gratulálunk az idei díjazottaknak!

 A díjazottak: Sugár Viktória, Lengyel Katalin és Fröhlich Georgina
 

A fotókat Józan Judit készítette.

Hírek

Köszöntő a földtudományi sokféleség nemzetközi napján

7/10/2022

Az idei esztendőben első alkalommal ünnepeltük világszerte a földtudományi sokféleség nemzetközi napját (október 6.) az UNESCO Általános Konferenciájának 41. ülésszakán meghozott döntés értelmében. 

Dr. Réthelyi Miklós, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság elnöke beszédet mondott a jeles nap alkalmából szervezett konferencián a Magyar Tudományos Akadémia épületében.

A földtudományi sokféleség nemzetközi napja

A földtudományi sokféleség nemzetközi napja

22/09/2022

Az idei esztendőben első alkalommal ünnepeljük világszerte a földtudományi sokféleség nemzetközi napját (október 6.) az UNESCO Általános Konferenciájának 41. ülésszakán meghozott döntés értelmében. Az ünneplés részeként a Magyarhoni Földtani Társulat ProGEO Földtudományi Természetvédelmi Szakosztálya a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Földtani Tudományos Bizottsággal és az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottsággal együttműködésben előadóülést szervez 2022. október 6-án 10:00 órai kezdettel az MTA Felolvasótermében.

A Világ Legnagyobb Tanórája 2022

A Világ Legnagyobb Tanórája 2022

22/09/2022

A Világ Legnagyobb Tanórája az első olyan világméretű oktatási projekt, amelyen keresztül a gyermekek megismerhetik az ENSZ által 2030-ig meghirdetett fenntartható fejlődést szolgáló 17 Globális Célt. A programsorozatot Magyarországon idén október 3-7. között rendezik meg.  A 2022-es év kiemelt témája a minőségi oktatás.