2026-05-14 16:22:00

Átadták a Nők a Tudományban Kiválósági Díjat a Magyar Tudományos Akadémián

Május 11-én került sor a Nők a Tudományban Kiválósági Díj átadására a Magyar Tudományos Akadémia épületében. A díj kiemelt célja, hogy láthatóbbá tegye a női kutatók szerepvállalását a STEM-területeken, vagyis a matematika, a természettudományok, technológia, illetve a mérnöki tudományok területén, valamint egyúttal ösztönözze a fiatal lányokat tudományos pálya választására. A Nők a Tudományban (NaTE) Egyesület által alapított elismerést immár tizenharmadik alkalommal ítélték oda olyan fiatal kutatónőknek, akik tudományos szakterületükön nyújtott teljesítményükkel és mentori szerepvállalásukkal kiemelkedő eredményeket értek el.

A Kiválósági Díj fővédnökei Bogyay Katalin, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság (UMNB), a Magyar ENSZ Társaság elnöke, valamint a Women4Diplomacy International alapítóelnöke és Charaf Hassan, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora. A díj kiírása és átadása az UMNB és a BME védnöksége mellett valósul meg.

Az ünnepélyes díjátadón beszédet mondott Bogyay Katalin képviseletében Czippán Katalin, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Környezeti Fenntarthatósági Intézetének oktatója és a Kék Bolygó Alapítvány szakértője, illetve Varga István, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Stratégiai rektorhelyettese. Beszédében Czippán Katalin felhívta a figyelmet a nők alulreprezentáltságára a tudományos területeken, és hangsúlyozta a női kutatók elismerésének példaképformáló erejét a fiatal lányok számára: fontos, hogy a következő generáció valóban elérhető és vonzó életpályaként tekintsen a tudományos hivatásra. „A nők jelenléte a tudományban elsősorban nem esélyegyenlőségi kérdés, hanem a tudományos eredmények minőségének, a kutatások relevanciájának és társadalmi hasznosságának egyik feltétele” – fogalmazott.

 Czippán Katalin
 

A műszaki tudományok kategóriájának díjazottja Sugár Viktória építész, az Óbudai Egyetem fenntarthatóságért és kiemelt fejlesztésekért felelős rektorhelyettese volt. Sugár Viktória tudományos munkásságának középpontjában az épületek fenntarthatósági és klímavédelmi szempontok szerinti megújítása szerepel, különös tekintettel a lakóépületekre.

A fizikai és csillagászati tudományok, valamint űrkutatás kategóriájában Fröhlich Georginát, az Országos Onkológiai Intézet Sugárterápiás Központ sugárfizikusát, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karának egyetemi docensét díjazták. Fröhlich Georgina a beteg gyermekek sugárkezelési folyamatainak szakmai optimalizálása során és tudományos munkája mellett hangsúlyt helyez a gyerekek mentális megsegítésére is. E kezdeményezés részeként fényfestéssel, illetve LEGO-makett tervezésével igyekszik megkönnyíteni páciensei számára az ellátás nehézségeit.

A tudományos munkát segítő, kutatói tevékenységet támogató szakembereknek járó díjat Lengyel Katalin, a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet szakasszisztense kapta, több mint 40 éves munkásságáért, az elektronmikroszkópos technikák, illetve a szövettani módszerek területén szerzett átfogó tudásáért, és a jövő kutatógenerációinak oktatásáért.

Ezúton is gratulálunk az idei díjazottaknak!

 A díjazottak: Sugár Viktória, Lengyel Katalin és Fröhlich Georgina
 

A fotókat Józan Judit készítette.

Hírek

Két új, magyar szellemi örökség az UNESCO listáján

Két új, magyar szellemi örökség az UNESCO listáján

1/12/2022

A magyar vonós zenekari hagyomány és a lipicai lótenyésztés hagyománya felkerült az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára, melyen a nemzedékről nemzedékre hagyományozódó közösségi tudást gyűjtik össze az egyes országok felterjesztései alapján. A listára kerülésről a Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottsága dönt, melynek most zajló, tizenhetedik ülésszakát idén Marokkó fővárosában, Rabatban rendezték meg november 28. és december 3. között.  A magyar vonós zenekari hagyományt Magyarország önálló felterjesztésként nyújtotta be, míg a lipicai lótenyésztés hagyományát nyolc ország közösen terjesztette fel. 

Új felsőoktatási ütemterv - kérdőív

24/11/2022

A 2022. május végén, Barcelonában rendezett Felsőoktatási Világkonferencián mutatták be a „Határokon túl - új utak, hogy újra feltaláljuk a felsőoktatást” (Beyond Limits. New Ways to Reinvent Higher Education) című felsőoktatási ütemtervet.

Az UNESCO most arra kéri fel a felsőoktatásban érintett szereplőket, hogy adjanak visszajelzést, és járuljanak hozzá a konferencián bemutatott anyag gazdagításához. 

Ünnepeljük együtt a filozófia világnapját!

Ünnepeljük együtt a filozófia világnapját!

16/11/2022

Minden évben november harmadik csütörtökén ünnepeljük világszerte a filozófia világnapját. Az UNESCO ezzel az ünnepléssel kívánja középpontba helyezni a filozófia maradandó értékét az emberi gondolkodás fejlődése, a különböző kultúrák és az egyének számára. A párizsi UNESCO-központ világnapi eseményéről, valamint az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság kapcsolódó programjáról cikkünkben olvashatnak.