2022-02-10 09:00:00

2022-2032 Az őslakos nyelvek nemzetközi évtizede

Az Egyesült Nemzetek Közgyűlése 2019-ben fogadta el azt a határozatot, amelyben a 2022-2032 közötti időszakot az Őslakos nyelvek nemzetközi évtizedévé (International Decade of Indigenous Languages) nyilvánította. A nemzetközi évtized kihirdetése a 2019-ben ünnepelt Őslakos nyelvek nemzetközi évének egyik kulcsfontosságú eredménye.

A 2019-ben ünnepelt Őslakos nyelvek nemzetközi éve ráirányította a figyelmet arra, hogy a nyelvek nélkülözhetetlen szerepet töltenek be az emberek mindennapi életében, nemcsak a kommunikáció, az oktatás, a társadalmi integráció területén, hanem az emberek identitásában, hagyományaikban, emlékezetükben egyaránt.

Az őslakosok gyakran politikailag és társadalmilag is el vannak szigetelve abban az országban, amelyben élnek közösségeik földrajzi elhelyezkedése, történelmük, nyelvük és hagyományaik miatt. Mindezek ellenére az őslakos népek nemcsak vezető szerepet töltenek be a környezet védelmében, hanem nyelveik komplex tudás- és kommunikációs rendszereket képviselnek és a fenntartható fejlődés, a béketeremtés és a megbékélés stratégiai nemzeti erőforrásaként kell elismerni őket.

Az évtized ünneplése elősegíti az őslakos nyelvek védelmét és népszerűsítését, valamint javítja az azokat beszélők életét. Hozzájárul továbbá az Egyesület Nemzetek Szervezete korábban elfogadott, az őslakos emberek jogairól szóló nyilatkozatában megfogalmazott célkitűzések, valamint a Világunk átalakítása: Fenntartható Fejlődési Keretrendszer 2030 (Transforming Our World: The 2030 Agenda for Sustainable Development) című dokumentumban lefektetett fenntartható fejlődési célok eléréséhez.

Az évtized koordinálásáért az UNESCO felelős, mely feladatra az e kérdésekkel kapcsolatos ismereteire és a 2019-es nemzetközi év szervezésében szerzett széleskörű tapasztalatára alapozva kérték fel.

Az évtizedről készült videó itt érhető el.

További információk az évtizedről, a kidolgozott akciótervről, a létrejött globális munkacsoportról, valamint az évtized ünnepléséhez csatlakozás lehetőségéről további információk az évtized hivatalos honlapja nyújt tájékoztatást.

Hírek

Peking +25: nemek közötti egyenlőség és oktatás

Peking +25: nemek közötti egyenlőség és oktatás

14/12/2020

2020-ban már 25 év telt el a Pekingi Nyilatkozat és a Cselekvési Platform elfogadása óta, mely mérföldkő a lányok és nők jogai melletti elköteleződésben. 

Mi történt 1995 óta: hogyan hajtották végre az országok vállalásaikat a nemek közötti egyenlőség és az oktatás tárgyában? A 25 éves felülvizsgálat részeként és az UNESCO 2020-as Globális Oktatási Monitoring (GEM) jelentésének nemek közötti egyenlőséggel foglalkozó beszámolójához az UNESCO esettanulmányok sorozatát gyűjtötte össze, hogy számot vessen arról, a platformon ajánlott bizonyos stratégiákat hogyan hajtották végre a világ 11 országában. 

Magyar Ösztöndíj a Nőkért és a Tudományért 2020

Magyar Ösztöndíj a Nőkért és a Tudományért 2020

3/12/2020

A L’ORÉAL Magyarország és az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság a Szociális Innováció Alapítvány a Kelet-Európai Térség Fejlesztéséért útján, a Magyar Tudományos Akadémia védnökségével idén már tizenhetedik alkalommal hirdette meg ösztöndíjpályázatát a nemzetközi L’ORÉAL-UNESCO For Women in Science program szellemében. A pályázat neve: L’ORÉAL–UNESCO Magyar Ösztöndíj a Nőkért és a Tudományért.

Az idei kiírás díjazottjai: Dr. Csuka Dorottya (a Semmelweis Egyetem, Belgyógyászati és Hematológiai Klinika, Kutatólaboratórium, Molekuláris Genetika Kutatócsoport vezetője) és Dr. Bagoly Zsuzsa (a Debreceni Egyetem, Laboratóriumi Medicina Intézet, Klinikai Laboratóriumi Kutató Tanszékének egyetemi adjunktusa).

Az UNESCO bioetikai programjának új videói

3/12/2020

Az UNESCO bioetikai, valamint tudomány- és technológiaetikai programjai révén már a hetvenes évek óta foglalkozik a gyors tudományos fejlődés etikai következményeivel. Normatív eszközökre vonatkozó kezdeményezései mellett a szervezet kapacitásépítő tevékenységek révén kíván segítséget nyújtani tagállamainak a radikálisan újító  technológiák etikai kihívásainak megfelelő kezelésében.

60 éve az oktatási diszkrimináció ellen

60 éve az oktatási diszkrimináció ellen

30/11/2020

Hatvan éve, 1960-ban fogadták el az UNESCO az oktatásban alkalmazott megkülönböztetés elleni küzdelemről szóló egyezményét, mely az első és máig egyetlen, jogilag kötelező érvényű, kizárólagosan az oktatáshoz való jogra vonatkozó nemzetközi egyezmény. Ebből az alkalomból az UNESCO „Mondj nemet az oktatásban alkalmazott megkülönböztetésre” jelmondattal indít kampányt, amely december 10-én, az emberi jogok napján kezdődik, és december 14-én, az elfogadás évfordulójának időpontjában csúcsosodik ki.