Nemzetközi workshop a Logika világnapján
2021-01-22 09:34:00

Nemzetközi workshop a Logika világnapján

2019. január 14-én matematika, filozófia, informatika, mérnöki tudományok, közgazdaságtan és kognitív tudományok területén tevékenykedő egyetemek, kutatóintézetek, alapítványok és egyesületek kezdeményezéseként ünnepelték meg világszerte az első logikai világnapot. Ezeknek a hálózatoknak a megléte és elkötelezettsége a világnap évi rendszerességgel történő megünneplésére jelentette az alapját az UNESCO Általános Konferenciájának 2019 novemberében rendezett 40. ülésszakán hozott döntésének, mely szerint a tavalyi esztendőtől a szervezet a Filozófia és Humántudományok Nemzetközi Tanácsával (CIPSH) együttműködésben január 14-t a Logika világnapjává nyilvánítja. 

 

Hazai szervezésű nemzetközi workshop a logika világnapja alkalmából

 
A Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet Halmazelmélet, Logika és Topológia Osztálya, valamint az Eötvös Lorand Tudományegyetem Logikai Tanszéke 2021. január 14-én workshopot szervezett a világnap megünneplése alkalmából. A harmadik hazai szervezésű eseményt a COVID-19 világjárványra tekintettel online formában szervezték meg, amely lehetőséget teremtett arra, hogy az előadók és a részvevők a világ minden tájáról "érkezzenek". Az esemény nagy sikert aratott a logikával kapcsolatos kutatási területek széles skáláját érintő lenyűgöző beszélgetéseknek köszönhetően.
Az esemény programja, valamint a korábbi eseményekről szóló információk itt érhetőek el.

 

A logika világnapjáról általában

 

Az UNESCO 2019.évi döntésében arra bíztatja a tagállamokat, hogy  minden évben ünnepeljék meg a logika nemzetközi napját hazai rendezvények szervezésével az érintett kormányzati és nem-kormányzati, állami és magánintézmények úgymint iskolák, egyetemek, kutatóintézetek, filozófiai és tudományos egyesületek és egyéb testületek aktív részvételével. A logika mint a racionális és kritikai gondolkodást ösztönző tudományág, kiemelkedően fontos az emberi tudás, a tudomány és a technológia fejlődéséhez. A világnap megünneplése hozzájárulhat a béke, a párbeszéd és a kölcsönös megértés kultúrájának előmozdításához is, amely az oktatás és a tudomány fejlődésén alapul.

Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatója idei világnapi üzenetében egyebek mellett rávilágított a logika és a mesterséges intelligencia közötti kapcsolatra, melynek aktualitását a mesterséges intelligencia etikájáról szóló, előkészítés alatt álló első globális normatív eszköz jelenlegi kidolgozása adja.
„A mesterséges intelligencia, amelynek példa nélküli fejlődése technológiai, sőt antropológiai forradalmat jelent, maga is logikai gondolkodásra épül. A mesterséges intelligencia etikájáról szóló első globális normatív eszköz kidolgozásával az UNESCO vállalta, hogy megteremti az etikai kereteit ennek az innovatív logikai terméknek."

 

További információk a logika világnapjáról itt érhetőek el.

Hírek

10. Lányok és nők a tudományban nemzetközi nap

10. Lányok és nők a tudományban nemzetközi nap

30/01/2025

Az ENSZ Közgyűlésének 2015. évi döntése alapján február 11-én ünnepeljük a lányok és nők a tudományban nemzetközi napját (International Day of Women and Girls in Science), amelynek megvalósítója az UNESCO és a UN-Women, együttműködésben olyan intézményekkel és civil társadalmi partnerekkel, amelyek célja a nők és lányok tudományban való részvételének előmozdítása. A 10. alkalommal ünnepelt jeles nap idei mottója: STEM karrierek felfedezése: A női hang a tudományban (Unpacking STEM Careers: Her Voice in Science).

Bizonyosságok és bizonytalanságok a tudományban IV.

24/01/2025

A Magyar Természettudományi Társulat 2024 januárjában konferenciasorozat indított  „Bizonyosságok és bizonytalanságok a tudományban” címmel, melynek negyedik rendezvényét 2025. március 5-én 10:00 órától tartják Debrecenben. A konferenciasorozat fővédnöke: Dr. Réthelyi Miklós, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság elnöke. A márciusi alkalom a Magyar Tudomány Éve rendezvénysorozat részeként valósul meg.

Nők a Tudományban Kiválósági Díj

16/01/2025

A Nők a Tudományban Egyesület (NaTE) 2013-ban hozta létre a Nők a Tudományban Kiválósági Díjat. Az elismerést olyan fiatal kutatónők és a kutatókat támogató női munkatársak nyerhetik el, akik kiemelkedő teljesítményt mutatnak szakterületükön, és aktív részesei a hazai tudományos életnek, emellett készek részt vállalni a természettudományos és műszaki pályák népszerűsítésében a fiatal lányok körében.

A díjak odaítéléséről a NaTE elnöksége által felállított tudományos szakmai bizottság dönt. A díj fővédnöke: Prof. Hargittai Magdolna akadémikus.

A jelentkezés/jelölés határideje: 2025. január 31. éjfél.

Megkezdődött a Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottság 19. ülésszaka

Megkezdődött a Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottság 19. ülésszaka

2/12/2024

Ünnepélyes keretek között kezdetét vette a Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszaka a festői Paraguay folyó partján, Asunción város kikötőjében, Paraguay-ban. Az eseményen köszöntőt mondott Santiago Peña, Paraguay köztársasági elnöke, Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatója, és Adriana Ortiz Semidei, Paraguay kulturális minisztere.