2023-10-12 09:56:00

Pedagógiai Műhely, 2023. október 11.

2023. október 11-én zajlott az UNESCO Társult Iskolák Hálózat magyar tagjainak idén második Pedagógiai Műhelye. A hálózat tagiskolái koordinátorainak és intézményvezetőinek összejövetelére ez alkalommal az Országos Erdészeti Egyesület központjában került sor. 

Dr. Soós Gábor, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság főtitkára köszöntötte a résztvevőket, amit a HAND Szövetség – Nemzetközi Humanitárius és Fejlesztési Civil Szövetség bemutatatkozása követett, akik részletesen bemutatták pedagógusoknak és iskolák számára készülő programjaikat, lehetőségeket. Külön kitértek a Globális Nevelés Hete eseményeire, https://globnev.hu/ honlapjukra, az ezen a felületen is elérhető oktatási anyagaikra, valamint a Globális Nevelés Munkacsoport munkájára. 

Ezt követően az UNESCO világörökség programját mutatta be Dr. Fejérdy Tamás, az UNESCO Világörökség Bizottság elnöke (2002-2003), az ICOMOS alelnöke (2005-2008), az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottságának tiszteletbeli elnöke. Az egyezmény létrejöttét, munkafolyamatait, feladatait és céljait is ismertető előadást követően kérdések megválaszolására is jutott idő. 

A délután során két Társult Iskola, a Fekete István-Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Gimnázium és a Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium mutatta be iskolájuk az elmúlt időszakban megvalósított UNESCO-kötődésű sokszínű eseményeit. 

A program folytatásában közös gondolkodásra hívtuk a résztvevőket a magyarországi Társult Iskolák működési stratégiájáról, annak célszerű módosításairól, és szóltunk az ezt célzó, a közeljövőben a hazai hálózat működése, programjai és prioritásai, hangsúlyai meghatározásához készülő kérdőívről, melynek kitöltésére kértük fel a megjelenteket. Tekintettel arra, hogy a tervek szerint a 2024. évi UNESCO iskolai pályázat témája óravázlat vagy projektterv készítése lehet, Ütőné Dr. Visi Judit, a PontVelem Nonprofit Kft. szakértője tartott rövid összefoglalót a kapcsolódó módszertani ajánlásokról. 

A nap zárásaként lehetőség volt az Országos Erdészeti Egyesület patinás, történelmi könyvtárának megtekintésére is. 

Hírek

UNESCO Társult Iskolák pályázat 2024.

28/10/2024

Lezárult az UNESCO Társult Iskolák Hálózatán belül meghirdetett 2024-es pályázat, melynek célja az volt, hogy minél szélesebb körben megismertesse a diákokkal a magyarországi világörökségi helyszíneket. A pályázat keretében a Hálózat pedagógusai a magyarországi világörökségi helyszíneket bemutató tematikus óraterveket és mintaprojekteket dolgozhattak ki. 

A nyertes pályázatok ABC sorrenben a következők: 

Adamis Bence (Kőbányai Szent László Gimnázium) - A magyarországi világörökségi helyszínek bemutatása idegenvezetéssel

Brücknerné Halász Judit (Kőbányai Szent László Gimnázium) - Csodálatos Magyarország/Wunderschönes Ungarn

Pap Andrea Anikó (Pétervásárai Tamási Áron Általános Iskola) - Hortobágyi Nemzeti Park – A Puszta

Pedagógiai Műhely, 2024. május 29.

Pedagógiai Műhely, 2024. május 29.

3/06/2024

2024. május 29-én tartottuk a 2023/2024-es tanév második UNESCO Társult Iskola Pedagógiai Műhelyét, melynek fő témája a mesterséges intelligencia és az oktatás kapcsolata volt. Köszönjük a részvételt minden előadónak és résztvevőnek, a helyszínt pedig a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek!

A Világ Legnagyobb Tanórája 2023.

A Világ Legnagyobb Tanórája 2023.

6/10/2023

2023. október 2-án, hétfőn, 10.00 és 12.00 óra között rendezték a Világ Legnagyobb Tanórája idei nyitórendezvényét, melyen a fenntarthatóságért elkötelezett előadók különböző megközelítésből hozták közelebb a diákokhoz az idei kiemelt témát, az ENSZ által 2015-ben meghirdetett Fenntartható Fejlődési Célok közül a 10. célt, az egyenlőtlenségek csökkentését. 

Pedagógusok világnapja, 2023. október 5.

Pedagógusok világnapja, 2023. október 5.

5/10/2023

A pedagógusok világnapját minden évben október 5-én, a világ pedagógusai tiszteletére ünnepeljük. Ez a nap alkalmat ad arra, hogy átgondoljuk, hogyan alakítják át a pedagógusok az oktatást, hogy elgondolkodjunk a támogatásról, amire tehetségük teljes kibontakoztatásához és hivatásuk teljesítéséhez szükségük van, valamint a szakma előtt álló kihívásokat is újragondoljuk.

Az idei világnap kiemelt témája: „A tanárok, akikre szükségünk van ahhoz az oktatáshoz, amilyet akarunk: a tanárhiány visszafordításának globális kényszere”.