2022-11-15 13:24:00

A tolerancia nemzetközi napja - nov. 16.

1996-ban az ENSZ Közgyűlése november 16-át a tolerancia nemzetközi napjává nyilvánította azt követően, hogy az UNESCO tagállamai egy évvel korábban, 1995. november 16-án elfogadták a nyilatkozatot a tolerancia elveiről.

A nyilatkozat kimondja: a tolerancia se nem engedmény, se nem közömbösség, hanem tisztelete és megbecsülése annak a gazdag változatosságnak, mely világunk kultúráit, kifejezési formáinkat és emberi mivoltunk megélését jellemzi. A tolerancia elismeri mások egyetemes emberi jogait és alapvető szabadságjogait. Az emberek természetüknél fogva sokfélék; csak a tolerancia biztosíthatja a vegyes összetételű közösségek fennmaradását a földkerekség minden régiójában.
 
"...Szervezetünk ezért nap mint nap azon dolgozik, hogy megvédje és előmozdítsa a kulturális és nyelvi sokszínűséget és a tudás, különösen az őshonos ismeretek sokszínűségét annak érdekében, hogy mindezek a szemléletmódok, a világ értelmezésének különböző megközelítései párbeszéd és eszmecsere révén új távlatokat nyithassanak az emberiség előtt." 
             Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatója a tolerancia nemzetközi napja alkalmából 
 

 

UNESCO Madanjeet Singh Díj a Tolerancia és az Erőszakmentesség Előmozdításáért 

 
Az 1995-ben létrehozott díj kiírását idén már 13. alkalommal tette közzé az UNESCO. A 100.000 USD pénzügyi elismeréssel járó díjban olyan egyének, szervezetek és intézmények részesülhetnek, akik/amelyek kiemelkedő tevékenységet folytatnak a tolerancia és az erőszakmentesség elősegítéséért a tudomány, a kultúra, a művészetek és a kommunikáció területén. A jelölhetők körébe tartoznak továbbá az intolerancia áldozatává vált értelmiségiek családjai is. A pályázati határidő a Magyarországról benyújtható pályázatokra 2022. május 13. volt. 
 
 
További információk az UNESCO toleranciáért tett erőfeszítéseiről: 

 

 

Hírek

Bizonyosságok és bizonytalanságok a tudományban IV.

24/01/2025

A Magyar Természettudományi Társulat 2024 januárjában konferenciasorozat indított  „Bizonyosságok és bizonytalanságok a tudományban” címmel, melynek negyedik rendezvényét 2025. március 5-én 10:00 órától tartják Debrecenben. A konferenciasorozat fővédnöke: Dr. Réthelyi Miklós, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság elnöke. A márciusi alkalom a Magyar Tudomány Éve rendezvénysorozat részeként valósul meg.

Nők a Tudományban Kiválósági Díj

16/01/2025

A Nők a Tudományban Egyesület (NaTE) 2013-ban hozta létre a Nők a Tudományban Kiválósági Díjat. Az elismerést olyan fiatal kutatónők és a kutatókat támogató női munkatársak nyerhetik el, akik kiemelkedő teljesítményt mutatnak szakterületükön, és aktív részesei a hazai tudományos életnek, emellett készek részt vállalni a természettudományos és műszaki pályák népszerűsítésében a fiatal lányok körében.

A díjak odaítéléséről a NaTE elnöksége által felállított tudományos szakmai bizottság dönt. A díj fővédnöke: Prof. Hargittai Magdolna akadémikus.

A jelentkezés/jelölés határideje: 2025. január 31. éjfél.

Megkezdődött a Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottság 19. ülésszaka

Megkezdődött a Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottság 19. ülésszaka

2/12/2024

Ünnepélyes keretek között kezdetét vette a Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszaka a festői Paraguay folyó partján, Asunción város kikötőjében, Paraguay-ban. Az eseményen köszöntőt mondott Santiago Peña, Paraguay köztársasági elnöke, Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatója, és Adriana Ortiz Semidei, Paraguay kulturális minisztere.

Az UNESCO tevékenysége Ukrajnában

27/11/2024

Az ukrajnai háború kapcsán az UNESCO az újságírók elleni erőszak elítéléséért mozgósít, a kulturális intézmények és a kulturális örökség fontosságát hangsúlyozva ezek védelméért, valamint a mindenki számára elérhető, minőségi oktatás fenntartásáért dolgozik Ukrajnában.