2021-05-24 09:37:00

Művészeti nevelés nemzetközi hete 2021.

Az UNESCO  2021. május 24–30. között ünnepli a művészeti nevelés nemzetközi hetét, melynek célja felhívni a figyelmet a művészeti nevelés összekötő jelentőségére. 

2011-ben, az UNESCO Általános Konferenciájának 36. ülésszaka döntése értelmében nyilvánították május 4. hetét a művészeti nevelés nemzetközi hetévé.

A művészet annak sokszínűségében az egyén teljes fejlődéséhez vezető átfogó nevelés alapvető eleme. Ma a művészeti nevelés által erősített készségek, értékek és viselkedés minden eddiginél fontosabb. Ezek a kompetenciák - a kreativitás, az együttműködés és a fantáziadús problémamegoldás - fejlesztik a rugalmasságot, elősegítik a kulturális sokszínűség és a véleménynyilvánítás szabadságának megbecsülését, és erősítik az innovációhoz és a kritikus gondolkodáshoz kapcsolódó képességeket. A legmagasabb értelemben vett párbeszéd vektoraként a művészet felgyorsítja a társadalmi befogadást és a toleranciát multikulturális, összekapcsolt társadalmainkban. 

Egy festmény, egy műtárgy, őseink egy zenedarabja sokat elmond a civilizációk történetéről és az őket összekötő kötelékekről. Lehetővé teszi, hogy átérezzük és megértsük, mi egyesíti az emberiséget kultúráinak és megnyilvánulásainak sokféleségében, és ezáltal hozzájárul fenntartható jövőnkhöz. 

Ez a művészeti tudatosság már kiskortól elsajátítható és egész életen át fenntartható. Ezzel a meggyőződéssel, miszerint a kreativitás és a művészetek, valamint azok megismerése hozzájárulnak a prosperáló és békés társadalmak felépítéséhez, az UNESCO arra ösztönzi tagállamait, hogy támogassák a művészeti nevelést az iskolában és azon kívül is. A művészeti nevelés kulcsfontosságú azoknak a generációknak a képzésében, akik képesek lehetnek újragondolni az általuk örökölt világot. Támogatja a kulturális identitások vitalitását azáltal, hogy hangsúlyozza kapcsolódásaikat más kultúrákkal, hozzájárulva ezzel egy közös örökség felépítéséhez. Segít abban, hogy globalizálódó világunknak toleráns és dinamikus polgárai legyenek.  

"A kreativitás építi azt a rugalmasságot, amelyre válság idején szükségünk van. Ápolni kell a legfiatalabb életkortól kezdve, annak érdekében, hogy felszabadulhasson a képzelet, felébredjen a kíváncsiság és az emberi tehetség gazdagsága és sokfélesége iránti megbecsülés. Mindez az oktatásnál kezdődik." 
Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatója, a 2021-es művészeti nevelés nemzetközi hete alkalmából

Hírek

Megkezdődött a Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottság 19. ülésszaka

Megkezdődött a Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottság 19. ülésszaka

2/12/2024

Ünnepélyes keretek között kezdetét vette a Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszaka a festői Paraguay folyó partján, Asunción város kikötőjében, Paraguay-ban. Az eseményen köszöntőt mondott Santiago Peña, Paraguay köztársasági elnöke, Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatója, és Adriana Ortiz Semidei, Paraguay kulturális minisztere.

Az UNESCO tevékenysége Ukrajnában

27/11/2024

Az ukrajnai háború kapcsán az UNESCO az újságírók elleni erőszak elítéléséért mozgósít, a kulturális intézmények és a kulturális örökség fontosságát hangsúlyozva ezek védelméért, valamint a mindenki számára elérhető, minőségi oktatás fenntartásáért dolgozik Ukrajnában. 

 Lidia Brito Magyar Diplomáciai Akadémián

Lidia Brito Magyar Diplomáciai Akadémián

25/11/2024

Péntek délelőtt az Ybl-villa adott otthont egy különleges eseménynek a World Science Forum keretében:  Lidia Brito, az UNESCO természettudományokért felelős főigazgató-helyettese lenyűgöző előadást tartott a Magyar Diplomáciai Akadémia hallgatóinak. Az esemény házigazdája Lengyel Miklós, a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára volt. 

Az előadás középpontjában a tudomány és a diplomácia összefonódása állt, amely kulcsfontosságú a mai globális kihívások kezelésében.