2022-07-01 08:28:00

Alaptudományok a fenntartható fejlődésért 2022

2022-ben ünnepeljük Az alaptudományok a fenntartható fejlődésért nemzetközi évét, mely ráirányítja a figyelmet az alaptudományok létfontosságú szerepére a fenntartható fejlődés elérésében és az emberek életminőségének javításában világszerte. A nemzetközi év eseményeit a 2022. július - 2023. július közötti időszakban rendezik, melynek megvalósítását az UNESCO koordinálja nemzetközi partnereivel együttműködésben.

A nemzetközi év 2022. július 8-i nyitóeseményét az UNESCO és az Elméleti és Alkalmazott Fizika Nemzetközi Egyesülete (International Union of Pure an Applied Physics) szervezi Párizsban. Az UNESCO Székházában 10:00 órai kezdettel megvalósuló eseményre hibrid formában kerül sor. A rendezvényre itt lehet regisztrálni.

 

 
 
A nyitórendezvény programja kerekasztal-beszélgetésekből tevődik össze, melyekhez többek között kiemelkedő tudósok, Nobel-díjasok, a L'Oreal-UNESCO A nőkért és a Tudományért Nemzetközi díj díjazottjai, tudományos kutatásért, felsőoktatásért és az innovációért felelős miniszterek, valamint valamint afrikai, ázsiai, európai, latin-amerikai és kisszigeteki fejlődő országok államfői és kormányzati képviselői is csatlakoznak. A rövid vitaindító előadások azt a felvetést tárgyalják majd, hogy az alaptudományok mint közjó hogyan szolgálhatják a globális kihívások kezelését a fenntartható fejlődési célok elérése felé vezető úton.
 
További információk:
 

 

 

 

 

Hírek

Konzultáció a nyílt tudomány monitoringjáról

11/07/2024

A nyílt tudomány monitoringjára irányuló folyamatos erőfeszítések részeként az UNESCO globális konzultáció keretében kéri fel az összes régiót és valamennyi érintettet, hogy tegyenek észrevételeket és szóljanak hozzá a nyílt tudomány monitoringjának alapelveiről szóló tervezethez.

A konzultáció 2024. november 30-án zárul.

Környezetvédelmi világnap (június 5.)

Környezetvédelmi világnap (június 5.)

5/06/2024

Az Egyesült Nemzetek Szervezete június 5-öt a környezetvédelem világnapjává (World Environment Day) nyilvánította 1972-ben. A világnap célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a környezet védelmének és egészségének fontosságára, amely az egész világon hatással van az emberek jólétére és a gazdasági fejlődésre is.

Az idei esztendő központi témája a földterületek helyreállítása, az elsivatagosodás és a szárazságtűrő képesség (“land restoration, desertification, and drought resilience”). A szlogen: „A mi földünk. A mi jövőnk. Mi vagyunk a helyreállítás generációja (#GenerationRestoration)".