2020-05-04 10:00:00

Ismét lehet pályázni az Európai Örökség címre

A kulturális örökség védeleméért felelős miniszter 2020-ban ismét meghirdeti az Európai Örökség cím elnyerésére pályázó helyszínek nemzeti szintű előzetes kiválasztására vonatkozó pályázatot. Az előző pályázati ciklusban az Európai Bizottság döntése alapján, kilenc másik európai helyszín mellett Szentendre városa is elnyerte az elismerő címet.

Az Európai Örökség cím általános célkitűzése, hogy az európai polgárokban, különösen a fiatalokban, az európai történelem és kulturális örökség közös értékeire és elemeire alapozva megerősítse az Európai Unióhoz való tartozás érzését, megszilárdítsa a nemzeti és regionális sokszínűség elismerését és élénkítse a kultúrák közötti párbeszédet. Ennek érdekében a cím egyrészt azon helyszínek szimbolikus értékének hangsúlyozására és ismertségének növelésére törekszik, amelyek jelentős szerepet töltöttek be Európa történelmében és kultúrájában és/vagy az Európai Unió építésében, másrészt az európai polgárok Európa történelméről és az Unió építéséről, továbbá közös, de eltérő kulturális örökségéről, különösen az európai integráció folyamatának alapját képező demokratikus értékekről és emberi jogokról szóló ismereteinek gyarapítását célozza.

Mindezzel összhangban az európai uniós fellépésben közreműködő helyszínek megismerhetőségük fokozása mellett európai jelentőségük kiemelésére, a régió vonzerejének növelése-, gazdasági- és fenntartható fejlődése előmozdítására, az európai polgárok közös kulturális örökségükkel való megismertetésére, a kultúrák közötti párbeszéd élénkítésére, a kulturális örökség, illetve a kortárs művészeti és alkotói tevékenységek közötti szinergiák ösztönzésére, illetőleg a tapasztalatok és a legjobb gyakorlatok megosztásának uniószerte történő elősegítésére törekszenek.

A helyszínek kiválasztása egy nemzeti előzetes és egy uniós szakaszban történik az Európai Örökség cím célkitűzéseihez kapcsolódóan jelentős tapasztalattal és szakértelemmel rendelkező szakértők bevonásával. A pályázaton az egyes helyszínek önállóan, továbbá nemzeti tematikus-, vagy transznacionális helyszínként indulhatnak.

Az Európai Örökség címet eddig 25 tagország 48 helyszíne nyerte el, köztük négy magyarországi pályázó helyszín: 2015-ben a Páneurópai Piknik Emlékpark, 2016-ban a Liszt Ferenc Zeneakadémia, 2018-ban a Dohány utcai Zsinagóga, 2020-ban pedig Szentendre városa.

A pályázatok benyújtásának határideje: 2020. június 30.

Teljes pályázati felhívás

Formanyomtatvány – nemzeti helyszín

Formanyomtatvány – nemzeti tematikus helyszín

Formanyomtatvány – transznacionális helyszín

Pályázati útmutató

Pályázati ütemterv

(Miniszterelnökség)

https://www.kormany.hu/hu/miniszterelnokseg/teruleti-kozigazgatasert-felelos-allamtitkar/hirek/ismet-lehet-palyazni-az-europai-orokseg-cimre 

Pályázatok

UNESCO Tanszék pályázat 2025.

19/11/2024

Megnyitottuk a 2025. évi pályázati lehetőséget az UNESCO Tanszék cím elnyerésére. 

A pályázat feltétele, hogy a pályázó pályázati szándékát legkésőbb 2024. december 19-e 12:00 óráig az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság Titkársága részére jelezze egy maximum 250 szavas, angol nyelvű tematika az info@unesco.hu e-mail címre történő megküldésével. 

Pályázati felhívás az UNESCO Kreatív Városok Hálózatába való jelentkezésre

31/10/2024

A pályázati kiírás értelmében tagállamonként két város nyújthat be jelentkezést két különböző kategóriában. A hálózatba jelentkezni kívánó város a pályázatát közvetlenül nyújtja be az UNESCO párizsi központja felé az erre a célra létrehozott online platformon keresztül 2025. január 31-ig, amelyhez csatolni kell az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság (UMNB) ajánlólevelét is. Az ajánlólevél kiállítására a pályázati anyag Bizottságunk által történő értékelése alapján kerülhet sor.

A pályázatok UMNB részére történő benyújtásának határideje: 2024. december 15.

Az UNESCO-Al Fozan Nemzetközi Díj pályázati felhívása

1/10/2024

Az UNESCO közzétette az UNESCO-Al Fozan Nemzetközi Díj második pályázati felhívását a tudományos, technológiai, mérnöki és matematikai (STEM) terület fiatal tudósainak támogatásáért. A díj azokat a fiatal tudósokat ismeri el, akik munkájukkal hozzájárulnak a globális társadalmi-gazdasági fejlődéshez és ezzel egyidejűleg a tudomány iránti nagyobb érdeklődésre ösztönöznek, különösen a nők és lányok körében a nemek közötti egyenlőség és a tudományos karrier előmozdítása érdekében.

A jelölési határidő: 2025. április 15.

"Graines d’artistes du monde entier" képzőművészeti verseny

4/09/2024

Az idén 32. alkalommal kiírt "Graines d’artistes du monde entier" verseny a művészeti gyakorlatot népszerűsíti a gyermekek és fiatalok körében szerte a világon, azzal a céllal, hogy összehozza őket egy közös nemzetközi akció keretében.

A részvétel ingyenes és nyitott mindenki számára 3-25 éves korig. A kiírás idei témája: művészet és kultúra, út a béke felé. 

Az UNESCO alfabetizációs díjai 2024.

12/06/2024

Az UNESCO a témában két díjat ír ki: az UNESCO Sejong király díjat, amely az anyanyelvi oktatásra és képzésre fókuszál, valamint az UNESCO Konfuciusz díjat, amely az elmaradott térségekben élő felnőttek és beiskolázatlan fiatalok körében az írástudás előmozdításáért végzett tevékenységet díjazza.

Az idei felhívás kiemelt témája: "A többnyelvű oktatás előmozdítása: írástudás a kölcsönös megértésért és békéért".

Pályázati határidő Magyarországon: 2024. június 28.