2021-09-28 15:04:00

Az iskolai erőszak és zaklatás elleni nap

Az idei a második év, hogy az UNESCO az iskolai erőszak és zaklatás, és ezen belül az internetes zaklatás elleni nemzetközi napot rendez. Az idei, november 4-ére eső nap kiemelt témája: „A gyermekeket és fiatalokat érintő internetes zaklatás és az online erőszak más formái elleni küzdelem”. 

A világnap létrehozásáról egyhangúlag döntött az UNESCO Általános Konferenciájának 40. ülésszakán a részt vevő 193 tagállam  2019 novemberében, felismerve, hogy az iskolai erőszak minden formájában sérti a gyermekek és serdülők oktatáshoz, egészséghez és jólléthez való jogát. A döntés szerint minden év novemberének első csütörtökére esik a nemzetközi nap az iskolai erőszak és zaklatás, ezen belül az internetes zaklatás ellen, mely idén november 4-e. A nap célja felhívni a világ figyelmét az online erőszak és az internetes zaklatás problémájára, annak következményeire és megszüntetésének szükségességére. 

A COVID-19 világjárványra adott reakcióként a gyermekek és fiatalok élete és oktatása világszerte egyre inkább az internetre költözött. Bár az online hozzáférés lehetőségeket biztosít kapcsolatteremtésre és tanulásra, ugyanakkor a gyermekeket és a fiatalokat az online erőszak kockázatának is egyre inkább kiteszi. 

A bizonyítékok azt mutatják, hogy a járvány idején különböző régiókban is egyre nagyobb számban fordul elő az internetes zaklatás. Európában a COVID-19 pandémia előtt internetes zaklatásnak kitett gyermekek 44%-a számolt be arról, hogy ez a lezárások alatt növekedett. Míg online erőszak nem csak az iskola területén, az iskolák környékén, vagy az iskolába és onnan történő úton történhet, a formális oktatás kulcsszerepet kell játszania abban, hogy megfelelő tudást és készségeket biztosítson a gyermekek és a fiatalok számára az online erőszak azonosításához és ellene történő védekezéshez az internetes zaklatás különböző formái esetén, akár társak, akár felnőttek követik el azt. 

Az erőszaknak jelentős negatív hatása van a tanulmányi eredményekre, a mentális egészségre és általában az életminőségre is. Azok a gyerekek, akiket gyakran zaklatnak, bántalmaznak, majdnem háromszor nagyobb valószínűséggel érzik magukat kívülállónak az iskolában, és több mint kétszer olyan eséllyel maradnak ki az iskolából, mint azok, akiket nem. Társaiknál rosszabb eredményeket érnek el, és a középiskola befejezése után is nagyobb eséllyel hagyják el a formális oktatást. 

Az idei nemzetközi nap eseményei és további információk elérhetők az UNESCO honlapján

 

 

Hírek

Megkezdődött a Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottság 19. ülésszaka

Megkezdődött a Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottság 19. ülésszaka

2/12/2024

Ünnepélyes keretek között kezdetét vette a Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszaka a festői Paraguay folyó partján, Asunción város kikötőjében, Paraguay-ban. Az eseményen köszöntőt mondott Santiago Peña, Paraguay köztársasági elnöke, Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatója, és Adriana Ortiz Semidei, Paraguay kulturális minisztere.

Az UNESCO tevékenysége Ukrajnában

27/11/2024

Az ukrajnai háború kapcsán az UNESCO az újságírók elleni erőszak elítéléséért mozgósít, a kulturális intézmények és a kulturális örökség fontosságát hangsúlyozva ezek védelméért, valamint a mindenki számára elérhető, minőségi oktatás fenntartásáért dolgozik Ukrajnában. 

 Lidia Brito Magyar Diplomáciai Akadémián

Lidia Brito Magyar Diplomáciai Akadémián

25/11/2024

Péntek délelőtt az Ybl-villa adott otthont egy különleges eseménynek a World Science Forum keretében:  Lidia Brito, az UNESCO természettudományokért felelős főigazgató-helyettese lenyűgöző előadást tartott a Magyar Diplomáciai Akadémia hallgatóinak. Az esemény házigazdája Lengyel Miklós, a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára volt. 

Az előadás középpontjában a tudomány és a diplomácia összefonódása állt, amely kulcsfontosságú a mai globális kihívások kezelésében.