2024-03-22 09:22:00

Március 22. A víz világnapja

A március 22-i világnap célja, hogy felhívja a figyelmet az édesvíz fontosságára és szorgalmazza az édesvízkészlettel való fenntartható gazdálkodást. Az UNESCO és az Egyesült Nemzetek Európai Gazdasági Bizottsága koordinálásával megvalósuló 2024. évi világnap központi témája: víz a jólétért és a békéért (Water for Prosperity and Peace).

A fenntartható vízgazdálkodás számos előnnyel jár az egyének és a közösségek számára, beleértve az egészséget, az élelmezés- és energiabiztonságot, a természeti veszélyekkel szembeni védelmet, az oktatást, az életszínvonal és a foglalkoztatás javulását, a gazdasági fejlődést és az ökoszisztéma-szolgáltatások széles skáláját. A víz ezeken az előnyökön keresztül vezet a jóléthez és ezen előnyök igazságos megosztása elősegíti a békét.

A víz békét teremthet vagy konfliktust válthat ki. Ha kevés a víz, vagy szennyezett, vagy ha az emberek egyenlőtlenül, vagy egyáltalán nem férnek hozzá,  nőhet a feszültség közösségek és országok között. Világszerte több, mint 3 milliárd ember függ az országhatárokat átlépő víztől. Ennek ellenére csak 24 országnak van együttműködési megállapodása az összes közös vízre vonatkozóan.

Az éghajlatváltozás hatásainak növekedésével és a népesség növekedésével sürgősen szükség van az országokon belüli és országok közötti összefogásra legértékesebb erőforrásunk védelme és megőrzése érdekében. A közegészségügy és a jólét, az élelmiszer- és energiarendszerek, a gazdasági termelékenység és a környezeti integritás mind a jól működő és méltányosan irányított vízkörforgáson alapulnak.

 

Vízfejlesztési világjelentés

 

Minden évben a víz világnapján vagy annak közelében egy új Vízfejlesztési világjelentés jelenik meg annak érdekében, hogy a döntéshozók számára eszközöket biztosítson a fenntartható vízpolitikák kialakításához és végrehajtásához. Ezt a jelentést az UNESCO vízértékelési programja (World Water Assessment Program – WWAP) koordinálja az ENSZ vízzel foglalkozó szakosított szerve (UN-Water) megbízásából. A világnap központi témája összhangban áll a jelentés központi tematikájával.

A 2024-es jelentés leírja, hogy a biztonságos és méltányos vízügyi jövő kialakítása és fenntartása hogyan alapozza meg a jólétet és a békét mindenki számára, és bemutatja azt is, hogy a szegénység és az egyenlőtlenség, a társadalmi feszültségek és a konfliktusok hogyan erősíthetik fel a vízellátás bizonytalanságát. Felhívja a figyelmet a fenntartható vízgazdálkodás, a jólét és a béke közötti összetett és egymással összefüggő kapcsolatokra és rávilágít arra, hogy az egyik dimenzióban elért haladás milyen pozitív, gyakran alapvető hatásokkal járhat a többire.

 

A jelentést az UNESCO székházában sorra kerülő központi ünnepi rendezvényen mutatják be, amely esemény az UNESCO és az Egyesült Nemzetek Európai Gazdasági Bizottsága társszervezésében valósul meg a UN-Water nevében. 

Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatója ezúttal is közzétette világnapi üzenetét, melyben hangsúlyozza, hogy:
".... az UNESCO emlékeztetni kíván a párbeszéd és az együttműködés fontosságára a víz területén, legyen szó felszíni vagy felszín alatti vízről, folyékony vagy fagyott vízről. Ez a nemzetközi együttműködés nemcsak kívánatos, de elengedhetetlen is, amikor a világ lakosságának több mint 40%-a határokon átnyúló folyók medencéjében él, amelyek a világ édesvízkészletének csaknem 60%-át teszik ki."

A főigazgatói üzenet teljes terjedelmében angol nyelven itt érhető el.

További információk:

https://www.unesco.org/en/days/world-water 

https://www.unwater.org/publications/un-world-water-development-report 

 

Hírek

Megkezdődött a Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottság 19. ülésszaka

Megkezdődött a Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottság 19. ülésszaka

2/12/2024

Ünnepélyes keretek között kezdetét vette a Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszaka a festői Paraguay folyó partján, Asunción város kikötőjében, Paraguay-ban. Az eseményen köszöntőt mondott Santiago Peña, Paraguay köztársasági elnöke, Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatója, és Adriana Ortiz Semidei, Paraguay kulturális minisztere.

Az UNESCO tevékenysége Ukrajnában

27/11/2024

Az ukrajnai háború kapcsán az UNESCO az újságírók elleni erőszak elítéléséért mozgósít, a kulturális intézmények és a kulturális örökség fontosságát hangsúlyozva ezek védelméért, valamint a mindenki számára elérhető, minőségi oktatás fenntartásáért dolgozik Ukrajnában. 

 Lidia Brito Magyar Diplomáciai Akadémián

Lidia Brito Magyar Diplomáciai Akadémián

25/11/2024

Péntek délelőtt az Ybl-villa adott otthont egy különleges eseménynek a World Science Forum keretében:  Lidia Brito, az UNESCO természettudományokért felelős főigazgató-helyettese lenyűgöző előadást tartott a Magyar Diplomáciai Akadémia hallgatóinak. Az esemény házigazdája Lengyel Miklós, a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára volt. 

Az előadás középpontjában a tudomány és a diplomácia összefonódása állt, amely kulcsfontosságú a mai globális kihívások kezelésében.