2023-03-22 10:40:00

Március 22. A víz világnapja

A március 22-i világnap célja, hogy felhívja a figyelmet az édesvíz fontosságára és szorgalmazza az édesvízkészlettel való fenntartható gazdálkodást. Az UNESCO koordinálásával megvalósuló 2023. évi világnap célja a vízügyi és szanitációs válság megoldását célzó változások felgyorsítása.

„Az UNESCO ezen a napon arra szeretne emlékeztetni, hogy a víz, amelynek körforgása globális, milyen mértékben áll tartósan ellentmondásban az emberi határokkal. Rajtunk múlik, hogy levonjuk a következtetéseket és úgy tekintsünk rá, mint ami: az emberiség létfontosságú és közös java, amelyet ezért az emberiség egészét tekintve kell figyelembe venni." - áll Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatójának világnapi üzenetében.

 

Az UNESCO a Kormányközi Hidrológiai Programjának segítségével komoly szerepet vállal a nemzetközi nap megvalósításában. A program egész évben azon dolgozik, hogy kiépítse a tudományos tudásbázist, hogy segítse az országokat vízkészleteik fenntartható módon történő kezelésében.

 

Vízfejlesztési Világjelentés

Minden évben a víz világnapján vagy annak közelében egy új Vízfejlesztési Világjelentés jelenik meg annak érdekében, hogy a döntéshozók számára eszközöket biztosítson a fenntartható vízpolitikák kialakításához és végrehajtásához. Ezt a jelentést az UNESCO vízértékelési programja (World Water Assessment Program – WWAP) koordinálja az ENSZ vízzel foglalkozó szakosított szerve (UN-Water) megbízásából.

A világnap központi témája összhangban áll a jelentés központi tematikájával. A jelentést az ENSZ 2023. évi vízügyi konferenciáján mutatják be New Yorkban a mai napon. Az elmúlt 46 évben ez az első víztémájú ENSZ-konferencia. A 2023. március 22-24. között zajló esemény célja, hogy a világ visszataláljon a 6. fenntartható fejlődési célhoz, vagyis az elérhető és fenntartható vízgazdálkodás és közegészségügyhöz való hozzáférés biztosításához 2030-ra mindenki számára.  

 

Az ENSZ vízügyi konferenciájáról és az UNESCO szerepvállalásáról további információk itt érhetőek el.

Forrás:

https://www.unesco.org/en/days/world-water

https://www.worldwaterday.org/

https://www.un.org/en/observances/water-day

 

Hírek

„Technology on Her Terms” megjelent az idei GEM Report

„Technology on Her Terms” megjelent az idei GEM Report

30/04/2024

Milyen szerepet játszhat az oktatás annak meghatározásában, hogy a technológiai fejlődés a nemek között egyenlően alakuljon? A mai digitális korszakban a technológia új oktatási lehetőségeket kínál, de kockázatokat is rejt magában, különösen a lányok számára. „Technology on Her Terms”  alcímmel, a nemek közti egyenlőségre koncentrálva jelent meg a 2024-es Globális oktatási monitoring jelentés (GEM Report), mely angol nyelven online elérhető. 

Magic Mitten - eszköztár a háború által érintett gyermekek támogatására

Magic Mitten - eszköztár a háború által érintett gyermekek támogatására

25/04/2024

A Magic Mitten egy applikáció és egy kinyomtatható könyv, amelyet a háború sújtotta gyermekek támogatására fejlesztettek ki. A megalapozott kutatások és a kognitív viselkedéselmélet alapján kidolgozott Magic Mitten segít a gyerekeknek megbirkózni a háború következményeivel, beleértve a veszteséget, a félelmet és a fájdalmas emlékeket. A Magic Mitten mesemondás, interaktív gyakorlatok és lenyűgöző illusztrációk keveréke, amely rezonál a gyerekek tapasztalataira, és segíti érzelmi és szociális fejlődésüket.

The Glass is Forever – Az üveg örök!

The Glass is Forever – Az üveg örök!

19/04/2024

A Budapest 2. kerületi Klebelsberg Kultúrkúria ad helyszínt a 6. GlasSpring kortárs üvegművészeti kiállításnak, melynek fontos célkitűzése a generációról generációra hagyományozott, ma már szinte kizárólag autonóm módon, kis műhelyekben, stúdiókban gyakorolt szaktudás és művészet aktuális állapotának és fejlődésének bemutatása. Teret nyújt a résztvevő közel hatvan művész, köztük tíz MOME üvegszakos hallgató egyéni útkeresésének bemutatásához. 

Vízkonfliktusok kezelésével foglalkozó UNESCO Tanszék

16/04/2024

Sikeresen lezárult egy új - a vízkonfliktusok kezelésével foglalkozó - UNESCO Tanszék létrehozásának egyéves folyamata a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, így 2024. március 21-én hivatalosan is létrejött Magyarország harmadik UNESCO tanszéke. Az egyetem Víztudományi Kara ad otthont az UNESCO Tanszéknek a Vízkonfliktusok Kezeléséről (UNESCO Chair on Water Conflict Management), Szöllősi-Nagy András professzor vezetésével. A tanszék munkájába a Nemzeti Közszolgálati Egyetem további munkatársai mellett több magyarországi felsőoktatási intézmény, és természetesen több kontinens, nemzetközileg elismert oktatói és kutatói szintén bekapcsolódnak majd.