2021-09-21 14:38:00

Magyar siker az UNESCO alaptudományi testületében

Az UNESCO főigazgatójának döntése értelmében Szathmáry Eörs elméleti biológus, a Magyar Tudományos Akadémia Elnökségének tagja, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Ökológiai Kutatóközpontjának kutatóprofesszora bekerült az UNESCO Nemzetközi Alaptudományok Programjának tudományos testületébe. Mandátuma három évre szól.

                                                                   Fotó: Szathmáry Eörs
 
Szathmáry Eörs elméleti biológus az ELKH Ökológiai Kutatóközpontban dolgozik, s az ELTE biológia professzora. Társszerzője John Maynard Smith-szel közösen a The Major Transitions in Evolution című könyvnek, mely folyamatosan hozzájárul az evolúcióbiológia fejlődéséhez. Fő érdeklődési területe az elméleti evolúcióbiológia, melyben az evolúció fő lépéseinek közös elveire összpontosít, mint például az élet eredete, a sejtek megjelenése, az állattársadalmak eredete, az emberi nyelv megjelenése, valamint a tanulás és evolúció közös alapelvei. 8 évig volt az ERC Advanced és Synergy Grant bizottságok tagja. Jelenleg a Magyar Tudományos Akadémia Elnökségének tagja és a Fenntartható Fejlődés Elnöki Bizottság elnöke. Szathmáry a Norvég Akadémia, az Academia Europaea és az EMBO tagja. Megkapta az Új Európa Felsőoktatási és Kutatási Díjat (1996), a Magyar Akadémia díját (1999) és a Széchenyi -díjat (2017).

 

Az UNESCO Nemzetközi Alaptudományok Programja (International Basic Science Programme) 2005-ös létrejötte óta az egyetlen olyan nemzetközi fórum az ENSZ-en belül, amely ajánlásokat fogalmaz meg a szervezet tagállamainak és főigazgatójának az alaptudományok globális helyzetéről. A program az alaptudományok négy tudományterületével – úgymint biológia, kémia, fizika és matematika – és az azok kutatásában és oktatásában rejlő kapacitásépítési lehetőségekkel foglalkozik. Célja a kormányközi együttműködések előmozdítása az alaptudományokra és a tudományos oktatásra vonatkozó nemzeti kapacitások megerősítése révén.

A program tudományos testületének (Scientific Board) tagjai a világ különböző részeiről származó, az alaptudományokban jártas szakértők, akiknek hároméves mandátuma egy alkalommal meghosszabbítható.  A testület és a program működésének jelentősége a COVID-19 világjárvány időszakában még jelentősebb, mint valaha, hiszen kiemelten fontos, hogy a döntéshozatal a bizonyítékokon alapuló tudományos ismeretekre alapozva történjen.

További cikkek a témában:

https://mta.hu/mta_hirei/magyar-akademikus-az-unesco-tudomanyos-tanacsaban-111604?fbclid=IwAR1AC57SrniJ8WXaz-UUsAT5Q41aUdwfnM46G79jP8AeVdpfg8EltbjGl7M 

https://elkh.org/hirek/az-unesco-alapkutatasi-tudomanyos-tanacsa-tagjava-valasztotta-szathmary-eorsot-az-ok-kutatoprofesszorat/

 

Hírek

10. Lányok és nők a tudományban nemzetközi nap

10. Lányok és nők a tudományban nemzetközi nap

30/01/2025

Az ENSZ Közgyűlésének 2015. évi döntése alapján február 11-én ünnepeljük a lányok és nők a tudományban nemzetközi napját (International Day of Women and Girls in Science), amelynek megvalósítója az UNESCO és a UN-Women, együttműködésben olyan intézményekkel és civil társadalmi partnerekkel, amelyek célja a nők és lányok tudományban való részvételének előmozdítása. A 10. alkalommal ünnepelt jeles nap idei mottója: STEM karrierek felfedezése: A női hang a tudományban (Unpacking STEM Careers: Her Voice in Science).

Bizonyosságok és bizonytalanságok a tudományban IV.

24/01/2025

A Magyar Természettudományi Társulat 2024 januárjában konferenciasorozat indított  „Bizonyosságok és bizonytalanságok a tudományban” címmel, melynek negyedik rendezvényét 2025. március 5-én 10:00 órától tartják Debrecenben. A konferenciasorozat fővédnöke: Dr. Réthelyi Miklós, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság elnöke. A márciusi alkalom a Magyar Tudomány Éve rendezvénysorozat részeként valósul meg.

Nők a Tudományban Kiválósági Díj

16/01/2025

A Nők a Tudományban Egyesület (NaTE) 2013-ban hozta létre a Nők a Tudományban Kiválósági Díjat. Az elismerést olyan fiatal kutatónők és a kutatókat támogató női munkatársak nyerhetik el, akik kiemelkedő teljesítményt mutatnak szakterületükön, és aktív részesei a hazai tudományos életnek, emellett készek részt vállalni a természettudományos és műszaki pályák népszerűsítésében a fiatal lányok körében.

A díjak odaítéléséről a NaTE elnöksége által felállított tudományos szakmai bizottság dönt. A díj fővédnöke: Prof. Hargittai Magdolna akadémikus.

A jelentkezés/jelölés határideje: 2025. január 31. éjfél.

Megkezdődött a Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottság 19. ülésszaka

Megkezdődött a Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottság 19. ülésszaka

2/12/2024

Ünnepélyes keretek között kezdetét vette a Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszaka a festői Paraguay folyó partján, Asunción város kikötőjében, Paraguay-ban. Az eseményen köszöntőt mondott Santiago Peña, Paraguay köztársasági elnöke, Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatója, és Adriana Ortiz Semidei, Paraguay kulturális minisztere.