Lidia Brito Magyar Diplomáciai Akadémián
Péntek délelőtt az Ybl-villa adott otthont egy különleges eseménynek a World Science Forum keretében: Lidia Brito, az UNESCO természettudományokért felelős főigazgató-helyettese lenyűgöző előadást tartott a Magyar Diplomáciai Akadémia hallgatóinak. Az esemény házigazdája Lengyel Miklós, a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára volt.
Az előadás középpontjában a tudomány és a diplomácia összefonódása állt, amely kulcsfontosságú a mai globális kihívások kezelésében.
Főigazgató-helyettes asszony az UNESCO Tudománydiplomáciai Keretrendszerének három alapvető aspektusára világított rá:
- diplomácia a tudományért: hogyan segítik a nemzetközi együttműködések az áttörő tudományos eredményeket, példaként említve a CERN-t és a SESAME szinkrotronprojektet;
- tudomány a diplomáciáért: a tudományos partnerségek ereje a béke előmozdításában és a nemzetközi kapcsolatok javításában, például a Guarani-vízgyűjtő megállapodás és a Trifinio Bioszféra-rezervátum;
- tudomány a diplomáciában: a tudományos szakértelem nélkülözhetetlen szerepe az éghajlatváltozás, a biodiverzitás csökkenése és más globális krízisek kezelésében.
A rendezvényen kiemelt téma volt az UNESCO szerepe a nyílt tudomány támogatásában, a mesterséges intelligencia és a biotechnológia szabályozásában, valamint az igazságos megoldások előmozdításában válsághelyzetekben. Főigazgató-helyettes asszony bemutatta az UNESCO közeljövőben induló kezdeményezéseit is, többek között beszélt a tervezett Tudománydiplomáciai Miniszteri Értekezletről és az UNESCO tudománydiplomáciai terveiről.
A hallgatók inspirációt meríthettek jövőbeli tudománydiplomáciai szerepükhöz, amelyre az UNESCO olyan lehetőségekkel készíti fel őket, mint képzési programok, ösztöndíjak és a globális keretrendszerekhez való hozzájárulás például az ENSZ által indított Tudományok a fenntartható fejlődésért nemzetközi évtizede.
Ez az inspiráló esemény és a World Science Forum nem csak a résztvevők számára jelentett meghatározó élményt, hanem kiemelte Magyarország növekvő szerepét a tudománydiplomáciai párbeszéd előmozdításában.
Köszönet Lidia Briton főigazgató-helyettes asszonynak és minden résztvevőnek, hogy hozzájárultak a rendezvény sikeréhez! Örömmel kezdeményeztük Brito asszony meghívását.
Köszönjük Külgazdasági és Külügyminisztériumnak, Magyarország UNESCO melletti Állandó Képviseletének és a Magyar Diplomáciai Akadémiának az esemény megszervezését!