Küzdelmünk a szárazság és az elsivatagosodás ellen
2022-08-10 07:47:00

Küzdelmünk a szárazság és az elsivatagosodás ellen

A Varázslatos Magyarországgal meghirdetett közös fotópályázatunk júliusi fordulója a szárazság és az elsivatagosodás elleni harc nemzetközi napjához (június 17.) kapcsolódott. A legszebb alkotást, egyben cikkünk kiemelt fotóját Palcsek István készítette Életben maradni címmel.

Az augusztusi forduló témáját a közelgő Víz világhete (augusztus 23. - szeptember 1.) adja, melyről írásunkban bővebb információk olvashatóak.

A szárazság és az elsivatagosodás elleni harc nemzetközi napja arra kívánja felhívni a figyelmet, hogy az elsivatagosodás és a szárazság egy globális mértékben jelentkező probléma, mivel azok a világ valamennyi régióját érintik és a nemzetközi közösség együttes fellépésére van szükség, különösen Afrikában.

 

A Varázslatos Magyarországgal közös fotópályázatunk júliusi fordulójának második helyezettje Herendy Adrienn Száraz tónak nedves partján című fényképe, mely a Bükki Nemzeti Park területén készült.
 
 
A nemzetközi nap idei témája a „Törjünk ki együtt a szárazságból!" volt, amely jelmondat azt kívánja előtérbe helyezni, hogy korai cselekvésre van szükség az emberiség és a bolygó ökoszisztémáira gyakorolt katasztrofális következmények elkerülésre érdekében. 
 
 
A Varázslatos Magyarországgal közös fotópályázatunk világnaphoz kapcsolódó fordulójának harmadik helyezettje Gaál Zoltán Péter a Színjátszó szárazság című fotójával, amelyet a Duna–Ipoly Nemzeti Parkban készített.
 
 
A fotópályázat augusztusi fordulója a közelgő Víz világhetéhez kapcsolódik. A pályázók 2022. augusztus 20-ig (23:59-ig) küldhetik be a témához kapcsolódó alkotásaikat. A pályázati feltételekről részletesebben a https://varazslatosmagyarorszag.hu/palyazat/718 oldalon olvashatnak.
 

A víz világhete

A világhét a globális vízügyi kérdések legfontosabb éves rendezvénye, amelyet 1991 óta a Stockholmi Nemzetközi Vízintézet (Stockholm International Water Institute) szervez minden évben.
 
Az idei esztendőben augusztus 23. - szeptember 1. között megrendezett esemény legfontosabb programjait online is közvetítik. A 2022-es év központi témája: 
 
Látni a láthatatlant: A víz értéke
 
Az UNESCO Kormányközi Hidrológiai Programja számos esemény házigazdája a világhétre tervezett programsorozat keretein belül. A programsorozat részletes menetrendje a világhét központi honlapján olvasható.
 

 

 

 

 

 

Hírek

Vízkonfliktusok kezelésével foglalkozó UNESCO Tanszék

16/04/2024

Sikeresen lezárult egy új - a vízkonfliktusok kezelésével foglalkozó - UNESCO Tanszék létrehozásának egyéves folyamata a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, így 2024. március 21-én hivatalosan is létrejött Magyarország harmadik UNESCO tanszéke. Az egyetem Víztudományi Kara ad otthont az UNESCO Tanszéknek a Vízkonfliktusok Kezeléséről (UNESCO Chair on Water Conflict Management), Szöllősi-Nagy András professzor vezetésével. A tanszék munkájába a Nemzeti Közszolgálati Egyetem további munkatársai mellett több magyarországi felsőoktatási intézmény, és természetesen több kontinens, nemzetközileg elismert oktatói és kutatói szintén bekapcsolódnak majd.

A Bükk-vidék Geopark elnyerte az UNESCO Globális Geopark címet

A Bükk-vidék Geopark elnyerte az UNESCO Globális Geopark címet

28/03/2024

Az UNESCO Végrehajtó Tanácsának jelenleg is zajló 219. ülésszakának tegnapi napján tizennyolc új helyszín felvételét hagyták jóvá az UNESCO Globális Geoparkok Hálózatába. Az új helyszínek között van Magyarországról a Bükk-vidék UNESCO Globális Geopark is. A hálózatba felvett további geoparkok Brazíliában, Kínában, Horvátországban, Dániában, Finnországban. Franciaországban, Görögországban, Lengyelországban, Portugáliában és Spanyolországban helyezkednek el. Mindemellett egy új, határon átnyúló geopark is található a most felvett helyszínek között, amely Belgium és Hollandia közös felterjesztése volt.

A hálózat immár 213 geoparkból áll 48 országban.

Március 22. A víz világnapja

Március 22. A víz világnapja

22/03/2024

A március 22-i világnap célja, hogy felhívja a figyelmet az édesvíz fontosságára és szorgalmazza az édesvízkészlettel való fenntartható gazdálkodást. Az UNESCO és az Egyesült Nemzetek Európai Gazdasági Bizottsága koordinálásával megvalósuló 2024. évi világnap központi témája: víz a jólétért és a békéért (Water for Prosperity and Peace).