Kiváló kutatónőket díjazott az UNESCO és a L'oréal
2021-02-15 11:41:00

Kiváló kutatónőket díjazott az UNESCO és a L'oréal

A nők és lányok a tudományban nemzetközi nap alkalmából február 11-én a nemzetközi UNESCO-L'Oréal Nőkért és a Tudományért Program öt kiváló kutatónőt részesített elismerésben. A 23. kiírás díjazottjai ezúttal az asztrofizika, matematika, kémia és informatika tudományterületeit képviselik.

1998 óta a L'oréal-UNESCO a Nőkért és a Tudományért Program célja, hogy támogassa a női tudósok szakmai életútját és elhárítsa az útjukban álló akadályokat annak érdekében, hogy ők is szerepet játszhassanak korunk legnagyobb kihívásainak megoldásában. Az elmúlt 23 esztendőben a program keretében 117 ország több, mint 3600 kutatónője részesült elismerésben. A díj szellemiségét tekintve a tudományos kiválóság megbecsülésén túl kiemelten fontos a fiatal kutatónők ösztönzése is tudományos karrierjük folytatására.
 

A 23. kiírás díjazottjai:

  • Catherine Ngila (kémia)
  • Kyoko Nozaki (kémia)
  • Shafi Goldwasser (számítástechnika)
  • Françoise Combes (asztrofizika)
  • Alicia Dickenstein (matematika)

A díjazottakról további információ itt érhető el.

Részlet az UNESCO áprilisban megjelenő 2021. évi Tudományos jelentéséből
 
A nemzetközi nap és az elismerések adományozása alkalmából az UNESCO publikált egy átfogó tanulmányt a nemek közötti egyenlőségről a tudományos kutatásban.
 
 

A kutatás rávilágít arra, hogy noha emelkedett a nők száma a tudományos kutatásokban, azonban továbbra is kisebbségben vannak a matematika, az informatika, a mérnöki tudományok és a mesterséges intelligencia területén. A  nők évente ugyanannyi tudományos cikket írnak, mint a férfiak, de esélyük a rangos folyóiratokban való megjelenésre sokkal alacsonyabb. Miközben a nők adják a kutatók 33 százalékát, átlagosan csak 12 százalék az arányuk a a nemzeti tudományos akadémiákban világszerte.

Hírek

Közeleg a 2005-ös UNESCO-egyezmény 20. évfordulója - videó

3/09/2024

A kulturális kifejezések sokszínűségének védelméről és előmozdításáról szóló 2005-ös UNESCO-egyezmény 2025-ben 20. éves lesz, a Koalíció a Kulturális Kifejezések Sokszínűségéért (CDCE) promóciós videót készített, amely a kulturális ágazatban dolgozó egyének és szervezetek mozgósításának kulcsfontosságú szerepét hangsúlyozza az élénk helyi kulturális identitások védelme és előmozdítása érdekében, különösen a digitális környezetben.

Konzultáció a nyílt tudomány monitoringjáról

11/07/2024

A nyílt tudomány monitoringjára irányuló folyamatos erőfeszítések részeként az UNESCO globális konzultáció keretében kéri fel az összes régiót és valamennyi érintettet, hogy tegyenek észrevételeket és szóljanak hozzá a nyílt tudomány monitoringjának alapelveiről szóló tervezethez.

A konzultáció 2024. november 30-án zárul.

Környezetvédelmi világnap (június 5.)

Környezetvédelmi világnap (június 5.)

5/06/2024

Az Egyesült Nemzetek Szervezete június 5-öt a környezetvédelem világnapjává (World Environment Day) nyilvánította 1972-ben. A világnap célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a környezet védelmének és egészségének fontosságára, amely az egész világon hatással van az emberek jólétére és a gazdasági fejlődésre is.

Az idei esztendő központi témája a földterületek helyreállítása, az elsivatagosodás és a szárazságtűrő képesség (“land restoration, desertification, and drought resilience”). A szlogen: „A mi földünk. A mi jövőnk. Mi vagyunk a helyreállítás generációja (#GenerationRestoration)".