Június 5. Környezetvédelmi világnap
2020-06-05 09:43:00

Június 5. Környezetvédelmi világnap

Az Egyesült Nemzetek Szervezete június 5-t a környezetvédelem világnapjává (World Environment Day) nyilvánította 1972-ben. A világnap célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a környezet védelmének és egészségének fontosságára, amely az egész világon hatással van az emberek jólétére és a gazdasági fejlődésre is. Az ünneplés lehetőséget nyújt arra is, hogy hangsúlyozzuk az egyének, vállalatok és közösségek számára a környezetvédelem fontosságát.

A nemzetközi nap alkalmából közzétett világnapi üzenetében Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatója kiemelte:
 
„Az elmúlt évben a környezeti válság látványos és nyugtalanító módon mutatta meg magát. Miközben az éghajlatváltozás hatásait drámai módon szemléltették a trópusi esőerdőket pusztító tűzvészek, a COVID-19 világjárvány is kíméletlenül rávilágított a biodiverzitást sújtó válságra. A világjárvány nyomán megfigyelhetjük azt, amit évek óta mondanak a tudósok az egész világon: az emberiség és a biodiverzitás közötti kölcsönös függőség annyira mély, hogy az utóbbi sebezhetősége a mi sebezhetőségünk is. Az egészségügyi veszélyhelyzet egy olyan figyelmeztetés, amelyet közösen kell meghallanunk: most alapjaiban kell újragondolnunk kapcsolatunkat az élővilággal, a természetes ökológiai rendszerekkel és azok biológiai sokféleségével. Új megállapodást kell kötnünk az élővilággal. Ez egy folyamatban lévő óriási munka, mely széleskörű konszenzust követel meg, mind technikai, mind etikai szempontból. Az UNESCO azon helyek egyike, ahol ilyen konszenzus kialakulhat.”
 
A főigazgatói üzenet teljes terjedelmében itt olvasható.

 

Az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság kiemelten fontosnak tartja a környezetvédelmi világnapot és az UNESCO természettudományos tevékenységét is. Ez alkalomból az alábbi üzenettel kívánunk csatlakozni a világnap ünnepléséhez:
 
 
Dr. Balázs Ervin, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság Természettudományi  Szakbizottsága elnökének világnapi gondolatai:
 
 „A múlt század hatvanas éveiben a magyar tudományos élet kiemelkedő zoológusai,  botanikusai az afrikai és dél amerikai felfedezőútjaik során nyert hatalmas mennyiségű adat birtokában felismerték a biológiai sokféleség jelentőséget. Erre hívták fel a világ tudományos közösségének figyelmét azzal, hogy az UNESCO keretében kezdeményezték egy „Ember és Bioszféra” program elindítását. Céljuk az volt, hogy rámutassanak az emberiség felelősségére a biológiai sokféleség védelmében. A később, immár több mint négy évtizedes UNESCO program a „Man and Biosphere” az UNESCO egyik legelismertebb programjává vált a természet védelme érdekében. Az UNESCO által elismert bioszféra rezervátumok és a néhány éve működő UNESCO Globális Geopark Program mind ezt a nemes célt szolgálják. Most, amikor a Környezet világnapjára emlékezünk, fejet kell hajtanunk azok előtt, akik ezt a programot kezdeményezték, így Balog János professzor úr és társainak feledhetetlen munkássága előtt. Feladatunk nem kisebb, mint hogy a környezetünk megóvása érdekében tegyünk meg mindent sokszínűségének védelmére.”
 
További információk és a cikk bevezetőjében szereplő kép forrása: 
 

Hírek

Műemléki Világnap

3/04/2025

Az ICOMOS 1983-ban határozta el, hogy meghirdeti a műemlékek világnapját, hogy ezáltal is felhívja a figyelmet a műemlékvédelem fontosságára, lehetőségeire és szükségességére. 1984 április 18-án tartottuk meg először a Műemléki Világnapot, amiről azóta minden évben egyre szélesebb körben, egyre több országban tartanak megemlékezést.

Hazai látogatóközpontok megjelenése Velencében

1/04/2025

A Velencei Biennále 19. nemzetközi építészeti kiállításának részeként 2025. május 10. – 2025. november 23. között ingyenesen látogatható a “Deep Surface: Polyfunctional Architecture to Enhance the Experience of UNESCO Designated Sites” című kiállítás, melyen három UNESCO címmel rendelkező magyarországi helyszín látogatóközpontja is képviseli hazánkat.