2021-05-04 08:29:00

Elhunyt Hámori József

Életének 89. évében, 2021. május 1-jén elhunyt Hámori József Széchenyi-díjas biológus, egyetemi tanár, volt miniszter, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, egykori alelnöke, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság korábbi elnöke.

Hámori József (1932-2021) egyetemi tanár, számos jelentős tisztsége mellett jelentős szerepet vitt az UNESCO életében. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztérium minisztereként ő volt az UNESCO és az ICSU által kezdeményezett és 1999. június 26. – július 1. között Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémia és más szervezetek közreműködésével megrendezett World Conference on Science, Science for the Twenty-first Century, A New Commitment konferencia elnöke. A konferencia társ-szervezői között találjuk Federico Mayort, az UNESCO elnökét és Werner Arbert, az ICSU elnökét. A konferencia célként a tudomány és a társadalom közti kapcsolat erősítését szolgálta.

2000. és 2012. között Hámori József az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság elnökeként tevékenykedett. Ezekben az éveben került megrendezésre a World Conference of Science-ból kinőtt World Science Forum (WSF) Budapesten megrendezett első (2003), második (2005) és harmadik (2007) ülése.

Hámori Józsefre, a magyar és a nemzetközi tudományos és oktatási élet kiemelkedő személyiségére, tisztelettel emlékezik az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság.

Hírek

Konzultáció a nyílt tudomány monitoringjáról

11/07/2024

A nyílt tudomány monitoringjára irányuló folyamatos erőfeszítések részeként az UNESCO globális konzultáció keretében kéri fel az összes régiót és valamennyi érintettet, hogy tegyenek észrevételeket és szóljanak hozzá a nyílt tudomány monitoringjának alapelveiről szóló tervezethez.

A konzultáció 2024. november 30-án zárul.

Környezetvédelmi világnap (június 5.)

Környezetvédelmi világnap (június 5.)

5/06/2024

Az Egyesült Nemzetek Szervezete június 5-öt a környezetvédelem világnapjává (World Environment Day) nyilvánította 1972-ben. A világnap célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a környezet védelmének és egészségének fontosságára, amely az egész világon hatással van az emberek jólétére és a gazdasági fejlődésre is.

Az idei esztendő központi témája a földterületek helyreállítása, az elsivatagosodás és a szárazságtűrő képesség (“land restoration, desertification, and drought resilience”). A szlogen: „A mi földünk. A mi jövőnk. Mi vagyunk a helyreállítás generációja (#GenerationRestoration)".