2020-07-20 08:52:00

Az oktatás jövői - Futures of Education

Globális kezdeményezés annak újragondolására, hogy az ismeretek és a tanulás miként alakíthatják az emberiség és a bolygó jövőjét. 

Meghosszabbított határidő: 2020. október 15.

A kontextus

A gyorsuló éghajlatváltozással bolygónk törékenysége egyre nyilvánvalóbbá válik. A tartós egyenlőtlenségek, a társadalmi széttöredezettség és a politikai szélsőségesség sok társadalmat válsághelyzetbe hoznak. A digitális kommunikáció, mesterséges intelligencia és biotechnológia terén elért előrehaladás nagy lehetőségeket rejt, ugyanakkor komoly etikai és irányítási aggályokat is felvet, különösen, mivel az innováció és a technológiai változás nyújtotta lehetőségek nem egyenlő mértékben járultak hozzá a fejlődéshez.

A vízió

A kihívásokra adandó válaszok és alternatívák felkutatása során a tudás és a tanulás az emberiség legnagyobb megújuló erőforrása. Sőt, az oktatás többet tesz, mint reagál a változó világra: az oktatás átalakítja a világot.

A cél

A kezdeményezés célja kiaknázni az emberiség kollektív intelligenciáját. Széles körű, nyílt konzultációs folyamatra kíván támaszkodni, melybe bevonják a fiatalokat, az oktatókat, a civil társadalmat, a kormányokat, az üzleti vállalkozásokat és más érdekelteket is. A munkát egy magas szintű Nemzetközi Bizottság fogja irányítani, amely különféle szakterületek és régiók vezető értelmiségi szereplőiből áll.

2021 novemberében a Bizottság jelentést tesz közzé, melynek célja egy előremutató vízió megosztása az oktatás és a tanulás jövőbeli formáiról, valamint célja szakpolitikai menetrendet is kínálni.

A kezdeményezés célja globális vitát katalizálni arról, hogy a tudás és a tanulás miként alakíthatja az emberiség és a bolygó jövőjét.

Hogyan lehet bekapcsolódni?

A kezdeményezés párbeszédek indításáról szól, bekapcsolódni is számos módon lehet.

Várják az ötleteket írásban kifejtve a honlapon erre a célra létrehozott felületen keresztül, egyperces kérdőívet is készítettek, mely szintén ezen a felületen érhető el, valamint a témához kapcsolódó művészeti alkotásokat is szívesen fogadják. A közösségi médiát előnyben részesítők számára egy videót készítettek és kérik, hogy a véleményeket a  #FuturesOfEducation @UNESCO hashtag használatával tegyék közzé. Mindemellett arra bíztatják a tagországokat és a szakmai szervezeteket, hogy szervezzenek fókuszcsoportokat, tartsanak műhelyeket, melyek jelentéseit küldjék meg az Oktatás Jövőjéért Nemzetközi Bizottság részére.

További információk, valamint a kezdeményezésben való részvétel különböző lehetőségei az UNESCO honlapján keresztül érhetők el.

Hírek

Konzultáció a nyílt tudomány monitoringjáról

11/07/2024

A nyílt tudomány monitoringjára irányuló folyamatos erőfeszítések részeként az UNESCO globális konzultáció keretében kéri fel az összes régiót és valamennyi érintettet, hogy tegyenek észrevételeket és szóljanak hozzá a nyílt tudomány monitoringjának alapelveiről szóló tervezethez.

A konzultáció 2024. november 30-án zárul.

Környezetvédelmi világnap (június 5.)

Környezetvédelmi világnap (június 5.)

5/06/2024

Az Egyesült Nemzetek Szervezete június 5-öt a környezetvédelem világnapjává (World Environment Day) nyilvánította 1972-ben. A világnap célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a környezet védelmének és egészségének fontosságára, amely az egész világon hatással van az emberek jólétére és a gazdasági fejlődésre is.

Az idei esztendő központi témája a földterületek helyreállítása, az elsivatagosodás és a szárazságtűrő képesség (“land restoration, desertification, and drought resilience”). A szlogen: „A mi földünk. A mi jövőnk. Mi vagyunk a helyreállítás generációja (#GenerationRestoration)".