2020-12-15 15:42:00

Antiszemitizmus ellen az iskolákban - kiadvány

"Az antiszemitizmus ellen az iskolákban: képzési tantervek" címmel jelentetett meg az UNESCO és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) Demokratikus Intézmények  és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) új szakmai anyagokat tanárképzők és iskolaigazgatók részére. A november 24-én, online bemutatott kiadványok az antiszemitizmus riasztó növekedésére kívánnak reagálni, amely a zsidó közösségek és egyének biztonságát fenyegeti az egész világon.

 
A kiadványok elkészítése azt a nézetet tükrözi, hogy az oktatás döntő szerepet játszhat a fiatalok antiszemitizmusra vonatkozó tudatosságának növelésében, és segíthet ellenállni a gyűlöletbeszéd káros üzeneteinek is. Csak 2019-ben az antiszemita gyűlölet-bűncselekmények például Németországban 13% -kal, az Egyesült Államokban pedig 14% -kal nőttek. 2020-ban a COVID-19 világjárvány az antiszemita összeesküvés-elméletek új hullámának adott lendületet, e mellett az Egyesült Államokban és Európában végzett kutatások a holokauszt tagadásának és elferdített bemutatásának jelentős növekedését mutatják mind az online, mind az offline térben.
 
Felismerve, hogy az iskolák nem védettek a gyűlölet üzeneteitől és cselekedeteitől, az UNESCO és az ODIHR új kiadványai fel kívánják készíteni a tanárokat és az iskolavezetőket arra, hogy hogyan állhatnak ellen az antiszemitizmusnak az oktatás segítségével, és hogyan kezeljék azt, ha az antiszemitizmus oktatási környezetben megjelenik. 

 

Négy külön kötetre bontva a kiadvány célzott tanterveket tartalmaz az alap-, közép- és szakoktatásban részt vevő tanárok oktatóinak, valamint az iskolák igazgatóinak. 

Az új kiadványok az UNESCO és az ODIHR 2018-as, "Oktatással az antiszemitizmus ellen. Útmutató szakpolitikai döntéshozóknak" című kiadványán alapulnak, mely magyar nyelven is elérhető online

A teljes, újonnan kiadott tantervek angol nyelven az alábbi linkeken keresztül érhetők el:

További információk az UNESCO honlapján olvashatók

 

Hírek

 Lidia Brito Magyar Diplomáciai Akadémián

Lidia Brito Magyar Diplomáciai Akadémián

25/11/2024

Péntek délelőtt az Ybl-villa adott otthont egy különleges eseménynek a World Science Forum keretében:  Lidia Brito, az UNESCO természettudományokért felelős főigazgató-helyettese lenyűgöző előadást tartott a Magyar Diplomáciai Akadémia hallgatóinak. Az esemény házigazdája Lengyel Miklós, a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára volt. 

Az előadás középpontjában a tudomány és a diplomácia összefonódása állt, amely kulcsfontosságú a mai globális kihívások kezelésében.

World Science Forum 2024.

World Science Forum 2024.

21/11/2024

A Magyar Tudományos Akadémia szervezésében Budapesten zajlik az idei World Science Forum, melynek a fő témája a tudomány és a szakpolitikai döntéshozatal kapcsolata a globális átalakulások idején. 

Az iskolai erőszak és zaklatás elleni nap 2024.

Az iskolai erőszak és zaklatás elleni nap 2024.

7/11/2024

Világszerte jelentős számú gyermek és serdülő szembesül iskolai erőszakkal és zaklatással, beleértve az internetes zaklatást is, amely hátrányosan érinti egészségüket, jólétüket és oktatásukat. Ezt felismerve idén már ötödik alkalommal rendezi meg az UNESCO az iskolai erőszak és zaklatás, ezen belül az internetes zaklatás elleni nemzetközi napot, mely ebben az évben november 7-ére esik. 

Dr. Jane Goodall „Beszéd a történelemért” az UNESCO-ban

29/10/2024

Dr. Jane Goodall, a neves tudós, akinek a csimpánzokkal kapcsolatos kutatása megváltoztatta az állatokról alkotott képünket, azért érkezett az UNESCO-ba, hogy optimista üzenetet közvetítsen a természet védeleméről és arról, hogy milyen szerepet játszhatunk bolygónk megőrzésében. Beszéde az UNESCO küldetésének lényegéről is szólt, arról, hogy a fiatalokat és a közösségeket a természet védelmére és tiszteletére nevelje.