2022-10-28 09:46:00

Programok a bioszféra-rezervátumok nemzetközi napján

A bioszféra-rezervátumok olyan szárazföldi és tengerparti ökoszisztémákat felölelő területek, melyek fő funkciója, hogy a biológiai sokféleség és a természeti értékek megőrzése mellett az optimális összhang biztosításával egyben a fenntartható gazdasági fejlődés mintaterületei is legyenek. 

Az UNESCO Általános Konferenciájának 41. ülésszakán született döntés értelmében az idei évtől kezdődően november 3-án ünnepeljük világszerte a bioszféra-rezervátumok nemzetközi napját.

Az UNESCO 1971-ben útjára indította az „Ember és Bioszféra" programot, mely a természeti környezet megóvását, valamint az ember és környezete kapcsolatának javítását tűzte ki céljául. A bioszféra-rezervátumok megmutatják, hogy lehet élni ezen a világon, miközben fenntartható és harmonikus kapcsolatot alakítunk ki a természettel.

A jeles nap célja, hogy ráébressze a világot a környezetvédelem fontosságára, valamint az emberi tevékenység és a természeti erőforrások megőrzése közötti egyensúly megteremtésének szükségességére, egyúttal hangsúlyozza a világ bioszféra rezervátumainak vezető szerepét ezeknek a céloknak az elérésében.

 

Az Ember és Bioszféra Program Nemzetközi Koordináló Tanácsának döntése értelmében az idei, első alkalommal megvalósuló esemény nem egy központi tematika köré szerveződik, a cél sokkal inkább az, hogy teret adjon a bioszféra-rezervátumoknak önmaguk ünneplésére.

 

2022-ben a világnap alkalmából rendezett események 

 

A jeles nap alkalmából az UNESCO a Bioszféra-rezervátumok Világhálózatával együttműködésben szervezi meg központi eseményét, mely lehetőséget teremt  a bioszféra-rezervátumok fenntartható fejlődéshez való hozzájárulásának bemutatására. Ez az ünnepség az „Ember és a Bioszféra" program 50. évfordulója alkalmából rendezett kétéves programsorozat méltó záróeseménye lesz.

A hazai bioszféra-rezervátumok is számos rendezvénnyel, például vezetett túrákkal ünneplik a jeles alkalmat. A programokról részletes információk a https://termeszetvedelem.hu/programok-a-bioszfera-rezervatumok-nemzetkozi-napja-alkalmabol/ oldalon olvashatóak.

 

Hírek

Magic Mitten - eszköztár a háború által érintett gyermekek támogatására

Magic Mitten - eszköztár a háború által érintett gyermekek támogatására

25/04/2024

A Magic Mitten egy applikáció és egy kinyomtatható könyv, amelyet a háború sújtotta gyermekek támogatására fejlesztettek ki. A megalapozott kutatások és a kognitív viselkedéselmélet alapján kidolgozott Magic Mitten segít a gyerekeknek megbirkózni a háború következményeivel, beleértve a veszteséget, a félelmet és a fájdalmas emlékeket. A Magic Mitten mesemondás, interaktív gyakorlatok és lenyűgöző illusztrációk keveréke, amely rezonál a gyerekek tapasztalataira, és segíti érzelmi és szociális fejlődésüket.

The Glass is Forever – Az üveg örök!

The Glass is Forever – Az üveg örök!

19/04/2024

A Budapest 2. kerületi Klebelsberg Kultúrkúria ad helyszínt a 6. GlasSpring kortárs üvegművészeti kiállításnak, melynek fontos célkitűzése a generációról generációra hagyományozott, ma már szinte kizárólag autonóm módon, kis műhelyekben, stúdiókban gyakorolt szaktudás és művészet aktuális állapotának és fejlődésének bemutatása. Teret nyújt a résztvevő közel hatvan művész, köztük tíz MOME üvegszakos hallgató egyéni útkeresésének bemutatásához. 

Vízkonfliktusok kezelésével foglalkozó UNESCO Tanszék

16/04/2024

Sikeresen lezárult egy új - a vízkonfliktusok kezelésével foglalkozó - UNESCO Tanszék létrehozásának egyéves folyamata a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, így 2024. március 21-én hivatalosan is létrejött Magyarország harmadik UNESCO tanszéke. Az egyetem Víztudományi Kara ad otthont az UNESCO Tanszéknek a Vízkonfliktusok Kezeléséről (UNESCO Chair on Water Conflict Management), Szöllősi-Nagy András professzor vezetésével. A tanszék munkájába a Nemzeti Közszolgálati Egyetem további munkatársai mellett több magyarországi felsőoktatási intézmény, és természetesen több kontinens, nemzetközileg elismert oktatói és kutatói szintén bekapcsolódnak majd.