2022-07-08 07:56:00

Sikeres Hugonnai-rendezvény Párizsban

Az idei esztendőben Hugonnai Vilma (1847-1922) az első magyar orvosnő halálának 100. évfordulójára emlékezünk az UNESCO-val közösen. Az évfordulós eseménysorozat keretében Magyarország Állandó Képviselete az OECD és UNESCO mellett, valamint a Magyar Női Unió Egyesület kerekasztal-beszélgetést szervezett 2022. június 27-én Párizsban "Nők a tudományban: a jelen kihívásai és a jövő lehetőségei" címmel. Az eseménynek a Liszt Intézet adott otthont

Az esemény Bizek Emi zeneszerző zongorajátékával kezdődött, melyet követően Batthyány-Schmidt Margit, a Magyar Női Unió Egyesület elnöke és Gabriela Ramos, az UNESCO társadalomtudományokért felelős főigazgató-helyettese, egyben az esemény moderátora mondott bevezetőt.

A program elején az M5 csatorna jóváhagyásával a Magyar Nők című sorozatban Hugonnai Vilma életéről készült kisfilm vágott, angol nyelven feliratozott változatát is bemutatták a szervezők.

A sikeresen lezajlott kerekasztalbeszélgetés résztvevői Franciaországban dolgozó magyar kutatónők voltak. Balogh Zsófia, Jakab Tóth Éva, Molnár Margit és Somogyi Andrea Hugonnai Vilma életét és munkásságát párhuzamba állítva folytattak beszélgetést a nők tudományban betöltött szerepéről és saját tapasztalataikról, valamint kitértek az oktatás és a külföldi tudományos karrier kérdéseire is.

Az esemény résztvevői tekinthették meg elsőként az évfordulóra készült, Hugonnai Vilma életét angolul bemutató plakátkiállítást, mely az eseményt követő egy hétben az UNESCO székházában is látható volt. Magyarországon a rendezvénysorozathoz kapcsolódóan ősszel találkozhatnak az érdeklődők a kiállítással.

 
A beszélgetésről készült felvétel az intézet Youtube-csatornáján megtekinthető.
 

Hírek

„Technology on Her Terms” megjelent az idei GEM Report

„Technology on Her Terms” megjelent az idei GEM Report

30/04/2024

Milyen szerepet játszhat az oktatás annak meghatározásában, hogy a technológiai fejlődés a nemek között egyenlően alakuljon? A mai digitális korszakban a technológia új oktatási lehetőségeket kínál, de kockázatokat is rejt magában, különösen a lányok számára. „Technology on Her Terms”  alcímmel, a nemek közti egyenlőségre koncentrálva jelent meg a 2024-es Globális oktatási monitoring jelentés (GEM Report), mely angol nyelven online elérhető. 

Magic Mitten - eszköztár a háború által érintett gyermekek támogatására

Magic Mitten - eszköztár a háború által érintett gyermekek támogatására

25/04/2024

A Magic Mitten egy applikáció és egy kinyomtatható könyv, amelyet a háború sújtotta gyermekek támogatására fejlesztettek ki. A megalapozott kutatások és a kognitív viselkedéselmélet alapján kidolgozott Magic Mitten segít a gyerekeknek megbirkózni a háború következményeivel, beleértve a veszteséget, a félelmet és a fájdalmas emlékeket. A Magic Mitten mesemondás, interaktív gyakorlatok és lenyűgöző illusztrációk keveréke, amely rezonál a gyerekek tapasztalataira, és segíti érzelmi és szociális fejlődésüket.

The Glass is Forever – Az üveg örök!

The Glass is Forever – Az üveg örök!

19/04/2024

A Budapest 2. kerületi Klebelsberg Kultúrkúria ad helyszínt a 6. GlasSpring kortárs üvegművészeti kiállításnak, melynek fontos célkitűzése a generációról generációra hagyományozott, ma már szinte kizárólag autonóm módon, kis műhelyekben, stúdiókban gyakorolt szaktudás és művészet aktuális állapotának és fejlődésének bemutatása. Teret nyújt a résztvevő közel hatvan művész, köztük tíz MOME üvegszakos hallgató egyéni útkeresésének bemutatásához. 

Vízkonfliktusok kezelésével foglalkozó UNESCO Tanszék

16/04/2024

Sikeresen lezárult egy új - a vízkonfliktusok kezelésével foglalkozó - UNESCO Tanszék létrehozásának egyéves folyamata a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, így 2024. március 21-én hivatalosan is létrejött Magyarország harmadik UNESCO tanszéke. Az egyetem Víztudományi Kara ad otthont az UNESCO Tanszéknek a Vízkonfliktusok Kezeléséről (UNESCO Chair on Water Conflict Management), Szöllősi-Nagy András professzor vezetésével. A tanszék munkájába a Nemzeti Közszolgálati Egyetem további munkatársai mellett több magyarországi felsőoktatási intézmény, és természetesen több kontinens, nemzetközileg elismert oktatói és kutatói szintén bekapcsolódnak majd.