Május 22. A biológiai sokféleség nemzetközi napja
2020-05-22 10:26:00

Május 22. A biológiai sokféleség nemzetközi napja

A biológiai sokféleséggel kapcsolatos kérdések jobb megértése és az ezzel kapcsolatos tudatosság növelése érdekében az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) 2001-ben május 22-ét a biológiai sokféleség nemzetközi napjává (International Day for Biological Diversity) nyilvánította. 

A nemzetközi nap idei jelmondata: „A megoldásaink a természetben vannak.” 

A nemzetközi nap alkalmából közzétett világnapi üzenetében Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatója kiemelte,hogy:

„Minden év május végén-június elején az UNESCO három olyan nagyobb nemzetközi napot ünnepel, amelyek fontos lehetőséget kínálnak a klímaváltozás három alappillérének – a biodiverzitás, a környezetvédelem és az óceánok – együttes figyelembevételére.  Ebben az esztendőben, amikor a világ sok héten keresztül egy példátlan világjárvánnyal küzd, ezek a napok alkalmat adnak arra, hogy mégegyszer emlékeztessenek minket: csak átfogó és ambiciózus megközelítéssel tudunk ökológiailag fenntarthatóbb jövőt építeni. E három pillér közül kétségkívül a biológiai sokféleség az, amelyikről a legtöbbet beszéltek az elmúlt hetek széleskörű bezártsága idején. A privátszférába történő visszaszorulás, valamint a nyilvános helyek kiürülése átmenetileg kevésbé láthatóvá tette az emberek és más fajok közötti térmegosztást."

A főigazgatói üzenet teljes terjedelmében itt olvasható.

 

Az UNESCO Ember és bioszféra program keretében a nemzetközi nap alkalmából előre rögzített szakértői panelbeszélgetéseket tesz közzé a szervezet a biodiverzitás és a COVID-19 világjárvány kapcsán felmerülő kérdésekről, kihívásokról.

A panelbeszélgetések videói az UNESCO tematikus aloldalán érhetőek el.
 
A nemzetközi naphoz kapcsolódóan a Le Figaro exkluzív interjút készített Audrey Azoulay főigazgató asszonnyal és Jane Goodall primatológussal. A beszélgetés egyik fontos üzenete, hogy a kialakult egészségügyi veszélyhelyzetben sem szabad megfeledkeznünk bolygónk növény- és állatvilágának védelméről.
 
Jane Goodall primatológus és Audrey Azoulay UNESCO-főigazgató Forrás: https://en.unesco.org/news/goodall-and-azoulay-attacks-nature-are-contributing-health-crisis 
 
Az interjú teljes terjedelmében elolvasható a https://en.unesco.org/news/goodall-and-azoulay-attacks-nature-are-contributing-health-crisis linken.

További információk: https://en.unesco.org/commemorations/biodiversityday 

Hírek

Vízkonfliktusok kezelésével foglalkozó UNESCO Tanszék

16/04/2024

Sikeresen lezárult egy új - a vízkonfliktusok kezelésével foglalkozó - UNESCO Tanszék létrehozásának egyéves folyamata a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, így 2024. március 21-én hivatalosan is létrejött Magyarország harmadik UNESCO tanszéke. Az egyetem Víztudományi Kara ad otthont az UNESCO Tanszéknek a Vízkonfliktusok Kezeléséről (UNESCO Chair on Water Conflict Management), Szöllősi-Nagy András professzor vezetésével. A tanszék munkájába a Nemzeti Közszolgálati Egyetem további munkatársai mellett több magyarországi felsőoktatási intézmény, és természetesen több kontinens, nemzetközileg elismert oktatói és kutatói szintén bekapcsolódnak majd.

A Bükk-vidék Geopark elnyerte az UNESCO Globális Geopark címet

A Bükk-vidék Geopark elnyerte az UNESCO Globális Geopark címet

28/03/2024

Az UNESCO Végrehajtó Tanácsának jelenleg is zajló 219. ülésszakának tegnapi napján tizennyolc új helyszín felvételét hagyták jóvá az UNESCO Globális Geoparkok Hálózatába. Az új helyszínek között van Magyarországról a Bükk-vidék UNESCO Globális Geopark is. A hálózatba felvett további geoparkok Brazíliában, Kínában, Horvátországban, Dániában, Finnországban. Franciaországban, Görögországban, Lengyelországban, Portugáliában és Spanyolországban helyezkednek el. Mindemellett egy új, határon átnyúló geopark is található a most felvett helyszínek között, amely Belgium és Hollandia közös felterjesztése volt.

A hálózat immár 213 geoparkból áll 48 országban.

Március 22. A víz világnapja

Március 22. A víz világnapja

22/03/2024

A március 22-i világnap célja, hogy felhívja a figyelmet az édesvíz fontosságára és szorgalmazza az édesvízkészlettel való fenntartható gazdálkodást. Az UNESCO és az Egyesült Nemzetek Európai Gazdasági Bizottsága koordinálásával megvalósuló 2024. évi világnap központi témája: víz a jólétért és a békéért (Water for Prosperity and Peace).